Unisław – odkryto ruiny krzyżackiej warowni?
We wsi położonej w województwie kujawsko-pomorskim dokonano niezwykłego odkrycia. Niewykluczone, że przez lata schowane pod ziemią ruiny to pozostałości po zamku krzyżackim z XIII w.
Krzyżacy opanowali ziemię chełmińską w latach 1226-8. Prawdopodobnie to właśnie z tego okresu pochodzą ruiny odkryte przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obecnie na terenie pozostałości prowadzone są prace archeologiczne. W ziemi poza murami znaleziono wiele inne skarbów: skorupy ceramiki, pozostałości rozmaitych naczyń, kości zwierząt, a także przedmioty wykonane z metalu.
Trwające wykopaliska mają przede wszystkim potwierdzić wiek zamku i pomóc ustalić, czy był on we władaniu Zakonu Krzyżackiego. Archeolodzy postarają się też dowiedzieć, jaki był układ fortyfikacji oraz czy przed budowlą murowaną stała tam drewniana. Jeśli się uda, specjaliści zweryfikują też legendy i opowieści, od dawien dawna krążące o wzgórzu zamkowym – według nich swoją siedzibę miał tu komtur krzyżacki.
Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, Unisław wzbogaci się o cenną atrakcję. Do tej pory chełmińska wioska mogła pochwalić się jedynie zabytkowym, gotyckim kościołem pw. Św. Bartłomieja. Oraz pięknymi parowami zlokalizowanymi w okolicach pradoliny Wisły, osiągającymi nawet 2 km długości 55 km. Jednak, jak wiadomo, nie są to najchętniej odwiedzane w Polsce zabytki..
Badania w Unisławiu potrwają do końca maja. W ramach projektu Castra Terrau Culmensis – "Na rubieży chrześcijańskiego świata" archeolodzy przebadają jeszcze kilka innych miejsc na terenie ziemi chełmińskiej.