Trwa ładowanie...
d1760us

Uniwersytet Boloński

Największe atrakcje
Uniwersytet Boloński
Region
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Uniwersytet Boloński stawiany był za wzór średniowiecznym szkołom wyższym. Studiowali tu m.in. Dante Alighieri, Mikołaj Kopernik (którego pomnik można znaleźć na terenie uczelni), Jan Kochanowski, Francesco Petrarca, Romano Prodi czy Umberto Eco.

Uniwersytet Boloński - historia

Uniwersytet Boloński powstał w 1088 roku jako pierwszy europejski publiczny uniwersytet łacińskiej cywilizacji. Wszystko zaczęło się od badających prawo obcokrajowców, którzy przyglądali się zasadom respektowania odpowiedzialności zbiorowej cudzoziemców. Pomagali im lokalni uczeni, znawcy tematu, którzy stali się wykładowcami, a w prawach zrównano ich ze szlachtą.

Cesarz Fryderyk I Barbarossa w 1158 roku uznał uniwersytet w Bolonii (stolicy Emilia-Romania) prawnie przez Constitutio Habita. Zagwarantował tym samym przyszłym studentom niezależność od władzy zewnętrznej oraz szereg praw: bezpiecznego przyjazdu i pobytu w Bolonii, wolności nauczania praw i wyłączenie spod systemu miejskiego sądownictwa. Wykładowców-mistrzów opłacali studenci. Rozwinęła się tam m.in. szkoła glosatorów. Studenci z konkretnych państw tworzyli związki (nacje).

Uniwersytet Boloński obecnie - zwiedzanie

Oprócz najsłynniejszego na świecie Wydziału Prawa z biegiem lat otwierano tu również m.in. Wydziały Architektury, Nauk Rolniczych, Lekarski, Inżynierii, Statystyki, Ekonomii, Psychologii. Obecnie na 23 wydziałach Uniwersytetu Bolońskiego w rożnych miastach (Rawennie, Rimini, Cesenie, Imoli, Forli, a nawet Buenos Aires) studiuje jednocześnie nawet 100 tysięcy żaków. Szkoła jest popularna także wśród studentów z wymiany Erasmus, których przyciąga również obszerna oferta sportowa i kulturalna. Matka wszystkich uniwersytetów, Alma Mater, do dziś skupia najmądrzejszych ludzi północnych Włoch, Europy i nie tylko. Najwybitniejszych łączy Collegio Superiore di Bologna.

Aktualnie zwiedzać można Palazzo dell’Archiginnasio, pierwszą siedzibę uczelni do 1803 roku. W środku znajduje się chociażby siedemnastowieczna Sala Anatomica do sekcji zwłok, a od 1838 roku budynek to ogromna Biblioteka Komunalna Bolonii. Na widok publiczny wystawiono zbiory dzieł filozoficznych, historycznych, kulturalnych. Obecnym głównym budynkiem Uniwersytetu w Bolonii jest Palazzo Poggi, z ciekawym muzeum i korytarzami pełnymi rzeźb oraz tablic pamiątkowych.

Uniwersytet Boloński
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 41 min / 14 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Orientacyjna odległość

1 118 km w linii prostej, 1 424 km samochodem, 1 564 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1760us
d1760us
d1760us