Upliscyche - gruzińska Twierdza Pana
Opuszczone miasta kryją wiele tajemnic, które mogą odkryć nie tylko cierpliwi tropiciele folkloru i wielbiciele archeologii. Nie inaczej jest z Upliscyche - gruzińskim miastem, którego fascynująca historia jest w stanie zainteresować każdego. Witajcie w Twierdzy Pana - skalnej metropolii sprzed tysięcy lat.
Opuszczone miasta kryją wiele tajemnic, które mogą odkryć nie tylko cierpliwi tropiciele folkloru i wielbiciele archeologii. Nie inaczej jest z Upliscyche - gruzińskim miastem, którego fascynująca historia jest w stanie zainteresować każdego. Witajcie w Twierdzy Pana - skalnej metropolii sprzed tysięcy lat.
Upliscyche (gruz. Twierdza Pana) jest położone we wschodniej Gruzji, w pobliżu Gori, miasta w którym urodził się Józef Stalin. Turystów przyciąga starożytna historia tej okolicy, bo Upliscyche to prawdopodobnie najstarsze miasto tego kraju. Powstało ok. IX wieku p.n.e. i ze względu na strategiczne położenie przez kilka stuleci było stolicą regionu zwanego królestwem Kartlii.
at/if
Dwie religie
Badania archeologiczne wykazały, że znajdowało się tu wiele świątyń, w których przed chrystianizacją czczono boginię słońca. Nawet po wprowadzeniu chrześcijaństwa, przez krótki okres stara i nowa wiara egzystowały obok siebie.
Burzliwa historia
Około IV wieku n.e., gdy tereny starożytnego królestwa Kartlii zostały schrystianizowane, Upliscyche zaczęło tracić na znaczeniu, a stolica została została przeniesiona najpierw do Mcchety, a później Tbilisi. W średniowieczu stanowiło ważny przystanek na Szlaku Jedwabnym łączącym Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. W XIV wieku miasto najechali Mongołowie i ostatecznie przyczynili się do upadku skalnej twierdzy.
Krwawe ofiary
Nad Upliscyche góruje cerkiew z IX wieku, która stanęła w miejscu dawnego pogańskiego przybytku. Mówi się, że to właśnie tutaj składano ofiary z mężczyzn, a potem zwierząt. Miasto składa się z trzech części - dolnej (południowej), centralnej i górnej (północnej). Najbardziej rozbudowana jest część środkowa - jest tu najwięcej budynków i promieniście rozchodzących się od centralnego placu ulic. Połączona jest z dolną częścią miasta stromym, wykutym w skale wąskim tunelem.
Kobieta-król
Najlepiej zachowanym budynkiem jest Pałac królowej Tamary. Była to rezydencja najsłynniejszej kobiety tego kraju, o której wspomnienie jest ciągle żywe. Tamara, która nazywała siebie "królem", żyła na przełomie XII i XIII wieku, a na czas jej panowania przypada "złoty wiek Gruzji". Po śmierci została kanonizowana - jest świętą zarówno kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Do dnia dzisiejszego jej wizerunek widnieje na gruzińskich banknotach.
Kruche zabytki
Obok pałacu kolejnym imponującym obiektem jest pochodzący z czasów rzymskich teatr, a także forum oraz tłocznia wina. Znajdziemy tu też piekarnię, więzienie i aptekę. Część miasta została niestety zniszczona w czasie potężnego trzęsienia ziemi w 1920 roku.
Trzeba chronić to miejsce
Od 2007 roku Upliscyche znajduje się na wstępnej liście włączenia miasta do programu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Bliskość stromego brzegu rzeki Kury oraz teren aktywny sejsmicznie stanowią ciągłe zagrożenie dla tego niezwykłego miejsca na turystycznej mapie Azji.
at/if