Trwa ładowanie...

W Botswanie można będzie polować na słonie? Jest ich za dużo

Raport wykonany przez botswańskich ministrów rekomenduje zniesienie obecnego zakazu polowań na słonie i powrót do uboju tych zwierząt. Zaproponowano również przerobienie ich na karmę.

W Botswanie można będzie polować na słonie? Jest ich za dużoŹródło: 123RF
d4a08vr
d4a08vr

Jak donosi BBC, sporządzenie tego raportu trwało wiele miesięcy. Pierwszy raz ministrowie zostali poproszeni o analizę sytuacji w kwietniu 2018 r. przez prezydenta Mokgweetsi Masisi. Powodem, dla którego rozważa się powrót do polowań na słonie, jest ich rosnąca liczba, która ma być zagrożeniem dla ekosystemu. Szacuje się, że obecnie w Botswanie jest ich ok. 130 tys.

Przeciwnicy polowań argumentują, że dzięki dużej liczbie słoni nastąpił znaczący wzrost turystyki, a ponowne wprowadzenie uboju słoni może negatywnie wpłynąć na reputację kraju na arenie międzynarodowej.

W końcowych wnioskach raportu zawarto również sugestie, żeby nie tylko znieść zakaz polowań, ale również utrzymać populację słoni w "historycznych granicach". Oznacza to rekomendację do "regularnego, lecz ograniczonego uboju słoni".

Prezydent Masisi zapoznał się z raportem i obiecał, że rozważy wprowadzenie zmian, a także skonsultuje wyniki raportu z ekspertami.

d4a08vr

Odstrzał słoni może wywołać lawinę konsekwencji, zarówno w ekosystemie, jak i budżecie Botswany. Wpływy z turystyki plasują się na drugim miejscu w budżecie kraju, a specjaliści ostrzegają, że polowania mogą znacząco ograniczyć liczbę odwiedzających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Baobaby umierają. Eksperci: to wina zmian klimatycznych

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj