Trwa ładowanie...

Wakacje 2017 r. Znamy plany Polaków

Ponad 16,5 mln Polaków wybiera się w tym roku na wakacje. Zdecydują się na kraj czy wycieczkę zagraniczną? Kto zostanie w domu i jak się ma do tego program 500+? Jesteście ciekawi? Czytajcie dalej.

Wakacje 2017 r. Znamy plany PolakówŹródło: Shutterstock.com, fot: Rawpixel.com
d4a08vr
d4a08vr

Letni wypoczynek planuje w tym roku znacznie mniej Polaków niż w roku ubiegłym. Tak wynika z badania dotyczącego wakacyjnych planów rodaków, które zostało zrealizowane na zlecenie lidera ubezpieczeń podróżnych, Mondial Assistance, przez Ipsos Polska. Choć wyjedzie więcej niż połowa Polaków (16,5 mln), spadek jest znaczny – w zeszłym sezonie wakacyjne wyprawy deklarowało 17,3 mln "biało-czerwonych".

Wiadomo, że miażdżąca większość, którzy zadeklarowali letni wypad, zamierza wypoczywać w kraju. Relaks pomiędzy Bałtykiem a Tatrami planuje 74 proc. grupy wyjeżdżającej, czyli 12,3 mln osób.

Tylko 26 proc., czyli 4,2 mln Polaków wybiera się w tym roku na wakacje za granicę. To o 400 tys. mniej niż w zeszłym sezonie i prawie 800 tys. mniej w stosunku do roku 2015. Wytłumaczenie zdaje się nasuwać samo: niestabilna sytuacja geopolityczna na świecie. Ale tu czeka nas zaskoczenie. – Jak pokazują statystyki, procentowo mniej osób obawia się zamieszek, strajków, aktów terroru niż w zeszłym roku. Wygląda na to, że Polacy oswoili się z tymi problemami, że te kwestie im spowszedniały – mówi Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance. Podobnie jest z obecnością uchodźców i emigrantów. Wciąż te obawy pozostają w ścisłej czołówce, jednak spadki są wyraźnie zauważalne. W porównaniu z ubiegłym rokiem zdecydowanie mniej rodaków boi się też bankructwa organizatora wycieczki i kradzieży. Nie z tych przyczyn rodacy rezygnują więc z możliwości opalania się nad Morzem Śródziemnym czy Adriatykiem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: ThomBal

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to myślicie pewnie, że chodzi o pieniądze. Macie rację, ale tylko częściowo. – Na wakacje zagraniczne Polacy planują wydać ok. 3 tys. zł, zaś na wypoczynek krajowy połowę mniej, czyli 1,5 tys. na osobę (liczby te nie różnią się znacząco w stosunku do lat ubiegłych). Czyli to nie jest tak, jak próbują to przedstawiać różne media – wczasy w Polsce nie są tak drogie jak za zagranicą – komentuje Frączek.

d4a08vr

Ale tu też sytuacja nie jest tak oczywista, jak mogłoby się zdawać. Spośród tych, którzy w tym roku w ogóle nie planują wakacyjnych wyjazdów, zaledwie 35 proc. rodaków zadeklarowało, że przyczyną są ograniczenia finansowe. To o 11 proc. mniej niż w roku 2016. Czujemy się więc zamożniejsi, mimo to wciąż chętniej na odpoczynek wybieramy tańszą Polskę. Choć ta nie zawsze przecież rozpieszcza nas słońcem i przyjemnymi temperaturami.

Tym, co wyraźnie wpływa na plany wakacyjne Polaków, jest pogoda. Rodacy bardzo późno planują letni wypoczynek. Gdy tylko dni stają się bardziej pochmurne czy deszczowe, natychmiast widzimy większe zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi – mówi WP Magdalena Plutecka, rzecznik prasowy biura podróży Neckerman Polska. A ponieważ pogoda w kraju nad Wisłą, choć ostatnimi czasy zmienna, wciąż jest sprzyjająca (dodatkowo prognozy na lato są bardzo obiecujące), wybieranie dalekich wojaży wydaje się nie być priorytetem.

Kto i gdzie

Na tegoroczne wakacje wyjadą przede wszystkim osoby poniżej 39 roku życia, z wyższym wykształceniem i dochodem netto wyższym niż 3 tys. zł. Jak wynika z badania, na nasze plany wypoczynkowe drastycznie nie wpłynął, co pewnie niektórych zdziwi, program 500+. W myśleniu o wakacjach świadczenie odegrało znaczącą rolę w zaledwie 20 proc. gospodarst domowych, które korzystają z dopłaty. Na te dane można jednak spojrzeć z innej perspektywy. – Nie chodzi mi absolutnie o ocenianie słuszności decyzji politycznych dotyczących programu 500+. Jeśli jednak wyobrazimy sobie 30-osobową klasę i w niej dwójkę dzieci, które w tym roku pojadą na wakacje, a bez dopłaty nie miałyby takiej szansy, to można powiedzieć, że jest to zmiana na korzyść – mówi Krzysztof Piątek, prezes Neckerman Polska.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Val Shevchenko

Jeśli zaś chodzi o kierunki wyjazdów zagranicznych, liderzy nie zmieniają się od kilku lat. Królują niezmiennie: Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi, Chorwacja, Grecja i Włochy. Ta "wielka czwórka" zostawia konkurencję w tyle. Przy czym Chorwacja wyróżnia się na tle innych najpopularniejszych kierunków tym, że w tym przypadku zdecydowana większość urlopowiczów decyduje się na wyjazd samodzielnie, a nie z biurem podrózy

d4a08vr

Nie wiedzą/ nie jadą

Było przyjemnie, bo mówiliśmy o planach urlopowych, przejdźmy więc do kwestii mniej wesołych. Aż 44 proc., czyli 13,8 mln Polaków nie ma planów na letni wyjazd wakacyjny, z czego 3,4 mln Polaków nie wie, gdzie i w jakim terminie pojedzie. To chyba jedno z największych zaskoczeń badania opublikowanego przez Mondial Assistance. Zdziwienie jest spore, bo w ubiegłym roku w tym samym badaniu liczba "niewiedzących" była zdecydowanie niższa – aż o 1,3 mln osób. Z czego wynika to wahanie? Trudno tak naprawdę powiedzieć. Przyczyną może być m.in. szczególnie korzystny układ wolnych dni w czasie minionej majówki, który pozwolił ciężko pracującym na złapanie chwili oddechu i odłożył nieco w czasie planowanie kolejnych wyjazdów.

Co martwi zdecydowanie bardziej, to fakt, że wciąż 7 proc. Polaków nigdy nie było na wakacjach, a prawie 20 proc. rodaków na ostatnim wyjeździe wypoczynkowym było 5 lub więcej lat temu.

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj