Trwa ładowanie...
d3ajc64

Wakacje 2020. Koronawirus. Gruzja otworzy granice dla turystów

Gruziński premier Giorgi Gacharia ogłosił w czwartek, że już od 1 lipca Gruzja planuje przyjmować zagranicznych turystów. Wcześniej ma ruszyć turystyka krajowa. Powoli będą znoszone też inne obostrzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gruzja przyciąga turystów na każdym kroku. Na zdjęciu wioska Ushguli
Gruzja przyciąga turystów na każdym kroku. Na zdjęciu wioska Ushguli (Getty Images)
d3ajc64

W połowie marca gruzińskie granice zostały zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa. W tym, zamieszkiwanym przez ok. 3,5 mln ludzi kraju odnotowano dotychczas tylko 615 zakażeń COVID-19, z których 9 zakończyło się śmiercią. 275 osobom udało się wyzdrowieć. Przyrosty w Gruzji należą do najwolniejszych na świecie.

Gruzja w dużej mierze utrzymuje się z turystyki, dlatego brak gości z zagranicy mógłby być ogromnym ciosem dla budżetu państwa. W 2019 r. Gruzja odnotowała rekordową liczbę międzynarodowych turystów, bo aż 9 mln 358 tys osób. To o 7,8 proc. więcej niż w 2018 r.

Gruzja otwiera granice

W czwartek gruziński premier ogłosił, że granice zostaną otwarte ponownie 1 lipca. - Zrobimy to przy pomocy utworzenia bezpiecznych korytarzy na granicach lądowych z naszymi sąsiadami oraz dzięki dwustronnym negocjacjom z interesującymi nas krajami z punktu widzenia turystyki. Te rozmowy już się rozpoczęły - powiedział Giorgi Gacharia, cytowany przez portal "Echo Kawkaza".

d3ajc64

Jak podaje PAP, wcześniej, bo połowie czerwca w kraju ruszy wewnętrzna turystyka.

Obostrzenia w Gruzji

Mimo małej liczby zachorowań, w Gruzji wprowadzono wiele obostrzeń. Godzina policyjna, zakaz jazdy prywatnymi samochodami i zamknięte miasta.

- Życie w zamkniętych miastach, z dala od siebie, jest dla nas ogromnym wyzwaniem - mówił w rozmowie z WP Jaba Phutkaradze, minister finansów i gospodarki Adżarskiej Republiki Autonomicznej. - Codziennie, gdy otwieram okna i widzę puste ulice Batumi, po prostu trudno mi uwierzyć, że to moje miasto, które zawsze tętni życiem.

d3ajc64

W związku z pandemią niektóre miasta w Gruzji zostały zamknięte. Szef gruzińskiego rządu zapowiedział w czwartek także, że od 11 maja będzie zniesiony zakaz wjazdu i wyjazdu ze stolicy kraju - Tbilisi. Obowiązywać wciąż będzie w całym kraju godzina policyjna.

Źródło: PAP/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Otworzył winnicę w Gruzji

d3ajc64

Podziel się opinią

Share

d3ajc64

d3ajc64