Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. UE rozważa wprowadzenie korytarzy dla turystów

Na dwa miesiące przed wakacjami nie jest jasne, czy wyjazdy turystyczne będą możliwe. W UE pojawił się pomysł otwarcia korytarzy turystycznych między państwami członkowskimi, tak by branża mogła przetrwać pandemię koronawirusa.

Wakacje 2020. UE rozważa wprowadzenie korytarzy dla turystówŹródło: Istock
d1kdoo4
d1kdoo4

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za turystykę zastanawiają się nad działaniami, które mogłyby pomóc szybko ożywić sektor turystyczny, który jest odpowiedzialny za 10 proc. unijnego PKB.

Jak podaje PAP, spotkanie w tej sprawie odbyło się w miniony poniedziałek. - Sektor turystyczny doświadczył ogromnego i nieoczekiwanego spadku popytu z powodu pandemii koronawirusa - podkreślił minister turystyki sprawującej prezydencję Chorwacji Gari Cappelli.

W obszarze turystyki pracuje niemalże 12 proc. zatrudnionych w Unii Europejskiej. Sektor ten jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi eksport unijny i generuje dochód wysokości ponad 400 mld euro rocznie.

Sytuacja branży turystycznej różni się w poszczególnych państwach członkowskich. W Grecji turystyka odpowiada za 20 proc. PKB, w Chorwacji za 17 proc. Polska na tle innych państw stosunkowo niewielką część swojego produktu krajowego zawdzięcza turystyce. jest to ok. 5 proc., ale mimo to związanych z nią są setki tysięcy miejsc pracy.

d1kdoo4

Jak twierdzą eksperci, w przypadku braku możliwości wyjazdów zagranicznych duży rynek wewnętrzny w Polsce mógłby zrekompensować straty hotelarzy czy restauratorów, ale bez przyjezdnych z innych państw straty gospodarcze będą ogromne.

W ubiegłym roku granice przekroczyło 180,2 mln cudzoziemców. Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez nich w Polsce wynosi 45,3 mld zł. Z kolei wydatki poniesione za granicą przez Polaków w minionym roku szacowane są na 23,5 mld zł.

Korytarze turystyczne

W UE pojawił się pomysł otwarcia korytarzy turystycznych między państwami członkowskimi. Proces dotyczący otwierania granic miałby być w pełni bezpieczny i kontrolowany przez epidemiologów. - Wydaje się, że istnieje wystarczająca wola i chęć znalezienia sposobu na ponowne połączenie krajów - podkreśliła w komunikacie chorwacka prezydencja.

Jak podaje PAP, unijne źródło dyplomatyczne przekazało, że większość ministrów z zadowoleniem przyjęła pomysł ustanowienia wspólnych zasad i protokołów. Ale na razie nie podano żadnych konkretów.

Na podobny pomysł wpadły wcześniej czeskie biura podróży, które zaproponowały rządowi utworzenie specjalnych korytarzy powietrznych i naziemnych do krajów mniej dotkniętych przez pandemię.

d1kdoo4

Co na to Polska?

Według źródeł PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który reprezentował Polskę, zadeklarował, że z zadowoleniem przyjąłby unijną inicjatywę. Warszawa chciałaby też wytycznych dla przedsiębiorców turystycznych.

Konkretne propozycje w tej sprawie ma przedstawić Komisja Europejska. Ministrowie zgodzili się też na wzmocnioną koordynację dodatkowych środków wsparcia dla sektora na poziomie UE. Zwrócili uwagę na znaczenie zharmonizowanego rozwiązania dotyczącego zwrotu kosztów wycieczek, które nie dojdą do skutku.

Jak podaje PAP, Komisja Europejska dostała mandat na szybkie wypracowanie rozwiązania, które zapewni właściwą równowagę interesów między organizatorami wyjazdów a konsumentami. - Będziemy potrzebować bezprecedensowych funduszy, aby pokonać ten kryzys. Potrzebny jest "nowy plan Marshalla" z potężnym budżetem UE, aby przyspieszyć drogę do ożywienia gospodarczego w Europie - zauważył unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

d1kdoo4

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Chorwacki hit. Prawdziwy rywal włoskiej pizzy

d1kdoo4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kdoo4