Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Siedem państw przystąpiło do systemu certyfikatów covidowych. Polska na liście!

To już oficjalne! Od 1 czerwca siedem państw UE podjęło decyzję o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty covidowe i rozpoczęło ich wydawanie. Co ważne, na liście jest Polska.

Certyfikaty covidowe można wydrukować lub ściągnąć na telefon komórkowyCertyfikaty covidowe można wydrukować lub ściągnąć na telefon komórkowyŹródło: Getty Images
d15irid
d15irid

Siedem państw UE – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – podjęło decyzję o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty covidowe i rozpoczęło ich wydawanie - podała we wtorek Komisja Europejska.

Oznacza to, że wakacje 2021 zapowiadają się coraz lepiej. Sprawę natychmiast skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski. "Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską, po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii" - powiedział Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

Certyfikat covidowy - jak działa?

Certyfikat covidowy to "elektroniczny dowód" na to, że dana osoba przebyła chorobę lub jest zaszczepiona. Będzie w nim także można odnotować negatywny wynik testu PCR na COVID-19. "Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej" - powiedział Niedzielski.

"Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami" - powiedział Niedzielski.

Certyfikat covidowy - skąd go pobrać

Certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

d15irid

"On ma dwie wersje - elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR" - powiedział minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Paszporty covidowe. "Mogą przyczynić się do powstawania nierówności społecznych"

d15irid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15irid