Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Urlop na Maderze w czasie pandemii

Portugalska Madera powoli rozkręca się po lockdownie. Na ulicach widać coraz więcej turystów, ale wciąż nie ma tu mowy o tłumach. – Dużo zmieniło się po pandemii. Kiedyś taniej znaczyło lepiej. Teraz turyści są w stanie zapłacić więcej za jakość i mniejszą grupę – relacjonuje Gonzalo, miejscowy przewodnik.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosnyMadera nazywana jest wyspą wiecznej wiosnyŹródło: 123RF
d2fvm42
d2fvm42

Na wyspie wiecznej wiosny powoli wraca turystyka. To pierwsze tygodnie pracy branży turystycznej, przewodników i osób zatrudnionych w transporcie. Pojawili się turyści indywidualni, a także nieliczne grupy zorganizowane. W tym ja.

- Pracownicy turystyki przetrwali dzięki pomocy państwa i dotacjom w kwocie 250 euro miesięcznie. Z entuzjazmem wracają do pracy, licząc na udany tegoroczny sezon. Dużo zmieniło się po pandemii. Kiedyś taniej znaczyło lepiej. Teraz turyści dokładnie sprawdzają, co mają w cenie. Są w stanie zapłacić więcej za jakość i mniejszą grupę. Szukają izolacji, indywidualnego podejścia – opowiada mi Gonzalo, lokalny przewodnik.

Madera - obostrzenia

Mimo że nie ma obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych, to mieszkańcy Madery bardzo poważnie podchodzą do obostrzeń związanych z pandemią. Na ulicach większość osób porusza się nadal z maseczkami na twarzy. Tak restrykcyjne przestrzeganie przepisów zredukowało poziom zachorowań na koronawirusa do kilkunastu przypadków dziennie. W przestrzeniach zamkniętych maski nadal są obowiązkowe, podobnie jak dystans społeczny. Transport publiczny funkcjonuje na 2/3 obłożenia. Autobusy turystyczne mogą przemieszczać się przy maksymalnym obłożeniu pod warunkiem przewożenia osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców.

Ulice na Maderze nadal świecą pustkami, również popularne zakątki turystyczne. Po północy nie ma żywej duszy. Funchal, ośrodek administracyjny Madery, wygląda jak opustoszały. To za sprawą godziny policyjnej, która rozpoczyna się o północy i trwa do 5 rano. Restauracje czynne są tylko do godziny 23 i mogą zapełnić tylko połowę maksymalnej objętości lokalu. Przy stoliku może siedzieć 5 osób, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz restauracji. Zdarza się, że w niektórych popularnych punktach gastronomicznych w porze kolacji zajęty jest tylko jeden stolik.

d2fvm42

Choć restauracje ruszyły pełną parą i można w nich już kosztować kulinarnych przysmaków Madery, to ze względu na małą liczbę turystów nie wszystko, co widnieje w menu, jest dostępne. Kelnerzy zapewniają, że do wakacji cały asortyment będzie już na miejscu.

Madera - zwiedzanie

Można już zrealizować każdy rodzaj aktywności, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne wyspy. Zarówno tzw. city tour w zorganizowanej grupie z przewodnikiem lokalnym, jak również szlaki winne, kulinarne, przejazdy jeepami czy wędrówki piesze. Na szlakach spotyka się niewielu turystów. Najczęściej są to osoby zwiedzające indywidualnie i głównie Polacy.

W weekendy na szlaki levadas, wzdłuż popularnych kanałów wodnych spływających z gór, ruszają również lokalni mieszkańcy. Czasem całymi rodzinami, często z czworonogami, traktując ten rodzaj trekkingu jako aktywną formę spędzenia czasu poza miastem.

Madera - formalności na lotnisku

Wyspa jest przygotowana do rozpoczęcia sezonu. Procedury lotniskowe w Funchal po przylocie do kraju są bardzo sprawne. Sprawdzany jest kod QR, który należy wygenerować na stronie www.madeirasafe.com. Konieczne jest załączenie wyniku testu. Do rejestracji potrzebne są dane osobowe, dane osób towarzyszących, deklaracja związana z symptomami COVID-19, szczegółowe dane dotyczące podróży, lotu wraz z numerem lotu i siedzeniem oraz datami i miejscem pobytu na wyspie.

Testowanie na lotnisku WP
Testowanie na lotniskuŹródło: WP

Weryfikowana jest również Karta Lokalizacyjna Pasażera (Cartão de Localização de Passageiro) wraz z kodem QR, który otrzymuje się w wyniku rejestracji na stronie lokalnej Generalnej Dyrekcji Zdrowia. Potrzebne dane to trasa i szczegóły lotu wraz z numerem przydzielonego siedzenia, danymi osobowymi i adresem kontaktowym w Portugalii.

d2fvm42

W przypadku braku rejestracji, obsługa lotniska pomaga we wprowadzeniu danych i uzyskaniu potrzebnego kodu. Procedura, wraz ze sprawdzeniem wyniku testu przez jedną z pielęgniarek, trwa kilkanaście minut. Testy sprawdzane są również na lotnisku polskim, przed wylotem, co tworzy długie kolejki. Pracownicy linii lotniczej odprawiający pasażerów komentują, że długie oczekiwanie spowodowane jest szczegółowym sprawdzaniem daty i godziny wykonania testu.

- Od 13 lat podróżuję do Lizbony i nigdy nie było sytuacji, żebym tak długo czekała. Kolejka była godzinna, do samej odprawy bagażowej. Po raz pierwszy spotkałam się z tak niesamowitą sytuacją - mówi nam pani Renata Hejman, jedna z pasażerek.

d2fvm42

Obecnie przy transferze na Maderę przez Portugalię kontynentalną można wykonać test antygenowy, odpowiednio do 48 godzin przed przylotem. Zwolnione z okazywania testu są dzieci do 12 roku życia, osoby, które w przeciągu 90 ostatnich dni przeszły COVID-19 (tzw. ozdrowieńcy) oraz osoby, które przyjęły pełny cykl szczepień i upłynęło co najmniej 14 dni od przyjęcia drugiej dawki. Należy wówczas przedłożyć zaświadczenie lekarskie w języku angielskim i portugalskim. Takie zasady obowiązują przy bezpośrednich lotach, m.in. czarterowych.

Kolejka do odprawy na lotnisku w Warszawie WP
Kolejka do odprawy na lotnisku w WarszawieŹródło: WP

Co ważne, zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów po powrocie do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Zwalnia z niej negatywny wynik testu zrobiony max. do 48 godzin przed przylotem do kraju. Można go wykonać bezpłatnie na Maderze, na koszt Rządu Madery.

Madera - loty i wycieczki

Loty na Maderę można zrealizować za pośrednictwem rejsowej linii lotniczej TAP Portugal, z przesiadką w Lizbonie. Przelot na trasie Warszawa – Lizbona trwa ok. 4 godziny i dalszy lot do Funchal ok. 1,5 godziny.

d2fvm42

Ceny wycieczek na Maderę są wyjątkowo kuszące, jeśli zdecydujemy się na wycieczki last minute. Za tydzień z wylotem z Warszawy zapłacimy już od 1399 zł (z dwoma posiłkami).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dr Marek Posobkiewicz: Pojawienie się nowych wariantów to kwestia czasu

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2fvm42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fvm42