Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. W Gdańsku powstała pierwsza plaża dostępna dla wszystkich

Bez ograniczeń. Taka jest nowa plaża w Gdańsku. Co to konkretnie oznacza? Przystosowana jest zarówno do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jak i starszych czy rodzin z dziećmi. jeśli się sprawdzi, to miasta zapowiada powstanie kolejnych tego typu miejsc.

Share
Na plaży dostępne są m.in. baldachimy
Na plaży dostępne są m.in. baldachimyŹródło: Gdańsk.pl
d1zfxvb

Co takiego wyjątkowego jest w nowej plaży? Ano to, że korzystać z niej mogą zarówno osoby sprawne, jak i te, które poruszają się na wózkach. Na miejscu są też udogodnienia dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Tak zagospodarowany fragment gdańskiej plaży znajduje się w Brzeźnie, przy wejściu nr 50.

Specjalne udogodnienia na gdańskiej plaży

Na miejscu ustawiono tablice z informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a oraz z sporych rozmiarów piktogramami, ławki z oparciem i podłokietnikami oraz baldachimy. Dostępne są także szerokie przebieralnie, a prosto do wody prowadzi kładka o szerokości 1,8 m.

- Nie mamy 100 procent pewności, że to miejsce będzie w pełni spełniało potrzeby wszystkich, którzy mają szczególne wymagania, więc otwieramy, testujemy i zachęcamy do dzielenia się opiniami - mówiła podczas otwarcia plaży Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

d1zfxvb

Nowa plaża w Gdańsku

Mieszkańcy i turyści, którzy mieli już okazję odwiedzić tę plażę zgodnie przyznają, że zwłaszcza kładka prowadząca do wody, to duże ułatwienie. Ale to nie wszystkie udogodnienia.

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce, już w 2010 roku zakupiło wózek umożliwiający kąpiel w morzu osobom z niepełnosprawnością ruchu. Na nowej plaży z amfibii bezpłatnie można skorzystać pod okiem ratowników.

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pomocy ratowników, by wykapać się w morzu Gdansk.pl
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pomocy ratowników, by wykapać się w morzuŹródło: Gdansk.pl, fot: Grzegorz Mehring

Władze Gdańska zadeklarowały, że jeśli pomysł się sprawdzi, to kolejna taka plaża będzie funkcjonować w dzielnicy Stogi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje na plaży. Oto pięć zagrożeń, które czają się w piasku i wodzie

d1zfxvb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zfxvb
d1zfxvb