Trwa ładowanie...
d3m24le

Wały Chrobrego w Szczecinie

Największe atrakcje
Wały Chrobrego w Szczecinie
Kraj
Region
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Wały Chrobrego w Szczecinie to tarasy widokowe o długości 500 metrów, które są usytuowane w centrum miasta, będąc wspaniałą wizytówką Szczecina.

Wały Chrobrego w Szczecinie – informacje ogólne

Wały Chrobrego do 1945 roku były nazywane Tarasami Hakena (niemn. Hakenterrasse) od nazwiska nadburmistrza, który zlecił ich budowę. Wały są usytuowane 19 m. nad lewym brzegiem Odry. Wały są otoczone przez budynki użyteczności publicznej: Wyższą Szkołę Morską, Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny oraz Urząd Wojewódzki. Z wałów można oglądać kanały portowe, trzy wyspy: Grodzką, Bielawę i Łasztownię, a także port.

Wały Chrobrego w Szczecinie – jak wyglądają?

Według założenia architekta Wilhelma Meyera-Schwartau, wały Chrobrego miały być centralnym punktem spacerowym Szczecina, który łączy najważniejsze budynki w mieście m.in. Zamek Książąt Pomorskich, archikatedrę św. Jakuba i gmach Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wały Chrobrego stanowią zlokalizowane wzdłuż Odry nasypy ziemne zakończone małymi placami. Na środku wałów znajduje się posąg przedstawiający walkę muskularnego mężczyzny z centaurem, który wyrzeźbił Ludwig Manzel. Taras centralny łączy się z dwoma mniejszymi tarasami.

Na murach wału Chrobrego znajdują się również herby miast pomorskich, a także stylowa fontanna, którą widać z półkolistej niszy zamontowanej w murze oporowym. Na szczycie kompleksu tarasów znajduje się park dendrologiczny im. Stefana Żeromskiego. Po dwóch stronach placu centralnego znajdują się okazałe schody, którymi można zejść na plażę nad Odrę. Wały Chrobrego łączą różne style architektoniczne, zarówno neobarokowe, jak i renesansowe, a także neorenesansowe.

Wały Chrobrego w Szczecinie – historia

Wały Chrobrego w Szczecinie powstały na terenie wyburzonego fortu Leopold pochodzącego z XVIII wieku. Pierwszy projekt budowy wałów Chrobrego powstał w 1876 roku, natomiast drugi – w 1884 roku. W latach 1897-1907 władzę w mieście sprawował Hermann Haken, który przyczynił się do przyspieszenia budowy wałów. W latach 1902-1907 usypano wał zaprojektowany przez Wilhelma Meyera-Schwartau, który konsultował się z Naczelnym Dyrektorem Działu Monumentalnego Budownictwa z Ministerstwa Robót Publicznych, dr Karolem Hickeldeynem z Berlina.

Hickeldeyn poradził Meyerowi-Schwartau, aby z wałów był widoczny krajobraz poforteczny. W 1913 roku zostało oddane do użytku publicznego Muzeum Miejskie, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Wały Chrobrego w Szczecinie – ciekawostki

  • Wały Chrobrego zostały wpisane na listę Wojewódzkiego Rejestru Zabytków 18. grudnia 1986 roku;
  • Na pomniku przedstawiającym walkę mężczyzny z centaurem znajduje się Herkules lub Lapita, który pojawiał się w mitach o greckim herosie.
Wały Chrobrego w Szczecinie
Czas lotu / jazdy samochodem

5 h 7 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

572 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m24le
d3m24le
d3m24le