Trwa ładowanie...

Warmia i Mazury - najpiękniejsze zamki

Warmia i Mazury to raj dla żeglarzy i miłośników aktywnego wypoczynku. Region kojarzy się z zielonymi terenami, poprzecinanymi licznymi jeziorami i rzekami. Wybraliśmy się tam z kamerą, aby pokazać wam inną stronę jednego z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych Polaków. Poznajcie najciekawsze zamki, jakie odwiedziliśmy na tych terenach.

Warmia i Mazury - najpiękniejsze zamkiŹródło: WP.PL/Ula Drukort-Matiaszuk
d3x6o9p
d3x6o9p

Zamek w Rynie w całości został zaadaptowany na czterogwiazdkowy hotel. Podczas renowacji zadbano o zachowanie wyjątkowego klimatu budowli zbudowanej przez Krzyżaków. Został on również udostępniony do zwiedzania. W czasie sezonu letniego raz w tygodniu są na zamkowym dziedzińcu organizowane biesiady rycerskie z pokazami walk i stołami zastawionymi potrawami przygotowywanymi według tradycyjnych receptur. Na początku sierpnia miejsce to gości również Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria.

*Zwiedzanie zamku z przewodnikiem *(we wrześniu w soboty o godz. 11:00 i 17:00 oraz w niedziele o godz. 11:00 i 15:00):
- osoba dorosła - 10 zł
- dzieci i młodzież, studenci, renciści oraz emeryci - 5 zł

Biesiada rycerska:

- osoba dorosła - 120 zł
- dzieci w wieku 6-12 lat - 60 zł
- osoba dorosła i dziecko w wieku do 5 lat - bezpłatnie

d3x6o9p

Wawel Północy - tak o swoim zamku biskupów warmińskich mówią mieszkańcy Lidzbarka i okolic. To najlepiej zachowana budowla z tamtego okresu w Polsce północnej. Autentyczne gotyckie dwupoziomowe krużganki są unikatowe - nie ma takich nawet w Krakowie. Zachwyca również refektarz, który jest brany za wzór w wielu opracowaniach o architekturze gotyku. W komnatach przygotowano natomiast ciekawe ekspozycje. Zwiedzać można zarówno zamek, jak i podzamcze (po uzgodnieniu z administracją hotelu, który się teraz w nim znajduje).

Zwiedzanie zamku:

- osoba dorosła - 10 zł
- bilet ulgowy - 8 zł
- wejście na dziedziniec i do piwnic - 3 zł
- wejście na wieżę - 8 zł
- usługa przewodnicka - od 30 zł
We wtorki wstęp na wystawy stałe bezpłatny, na pozostałe 4 zł.

Reszel to urocze warmińskie miasteczko należące do sieci _ cittaslow _. Wśród jego licznych zabytków najcenniejszym jest zamek biskupów warmińskich. Każdy turysta może wspiąć się na jego wieżę, aby podziwiać panoramę miasta, posilić się w restauracji usytuowanej w zamkowych murach, a nawet spędzić w nim noc. Dla pasjonatów sztuki interesującą pozycją jest również mieszcząca się tutaj Galeria "Zamek". Można w niej zapoznać się z twórczością artystów plastyków działających w regionie Warmii i Mazur.

Wstęp do galerii:

- osoba dorosła - 6 zł
- bilet ulgowy - 4 zł

Fot. flickr.com by VnGrijl, licencja CC Generic 2.0

d3x6o9p

Zamek w Lidzbarku Warmińskim (bez podzamcza) i galeria zamku w Reszlu stanowią oddziały Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jego główna siedziba mieści się w również gotyckim Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Był on siedzibą administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej, które to obowiązki w latach 1516-1521 pełnił Mikołaj Kopernik.

Zwiedzanie zamku:

- osoba dorosła - 10 zł
- bilet ulgowy - 8 zł
- usługa przewodnicka - od 30 zł
We wtorki wstęp na wystawy stałe bezpłatny, na pozostałe 4 zł.

_ Urszula Drukort-Matiaszuk/if, Wirtualna Polska Operator: Leszek Świerszcz, Wirtualna Polska _

d3x6o9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x6o9p