Trwa ładowanie...

Wataha wilków w gorczańskich lasach. "Apelujemy o ostrożność"

Na oficjalnej stronie gminy Czorsztyn pojawił się komunikat, w którym władze apelują do mieszkańców o rozwagę i ostrożność. W gorczańskich lasach grasuje wataha wilków. "Nawet największy pies nie ma szans".
Share
Wilki, zdjęcie ilustracyjne
Wilki, zdjęcie ilustracyjne Źródło: 123RF
d33fq24

Coraz cieplejsze dni zachęcają do długich leśnych spacerów. Władze gminy Czorsztyn przestrzegają jednak swoich mieszkańców przed zbyt lekkomyślnym postępowaniem. Choć wilki raczej nie stanowią zagrożenia dla człowieka, mogą wyrządzić krzywdę naszym czworonogom.

Wilki stanową zagrożenie dla psów

"Te leśne drapieżniki najczęściej unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że psy traktują, jako rywali w walce o terytorium. Nawet największy pies w starciu z watahą wilków nie ma szans" - informuje gmina w komunikacie zamieszczonym na swojej oficjalnej stronie.

d33fq24

U bytującej na terenie gorczańskich lasów watahy potwierdzono przypadki nietypowego zachowania. Dlatego też władze gminy zwracają uwagę mieszkańców na możliwe ryzyko. "Apelujemy o zachowanie ostrożności oraz ograniczenie wyjść na szlaki w towarzystwie czworonożnych pupili" - czytamy w komunikacie.

Odstrzał wilków na Podkarpaciu

Atak wilków na pilarzy na Podkarpaciu skłonił zaś Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska do podjęcia decyzji o ich odstrzale. Podstawą wydania tej decyzji miał być wniosek burmistrza Brzozowa w woj. podkarpackim, Szymona Stapińskiego.

d33fq24

"Wniosek ten był motywowany potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy. Przedmiotowe wilki były widywane przez mieszkańców (m.in. między Brzozowem a Zmiennicą) i nie obawiały się ludzi, a we wsi Przysietnica zagryzły 8 psów" – argumentował Szweda-Lewandowski.

Źródło: "Gmina Czorsztyn", PAP

Wilki w Polsce coraz częściej atakują. Jest ich w naszym kraju za dużo?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33fq24

Podziel się opinią

Share
d33fq24
d33fq24