Weekend w Polsce: Na południe od Warszawy
Przysłowie „cudze chwalicie swego nie znacie” nie raz pojawia się w kontekście turystycznych planów Polaków. Zarówno w przypadku dłuższych urlopów, jak i weekendowych wypadów za miasto. I trudno się z tym nie zgodzić, bowiem część osób hasło „wakacje” kojarzy z wojażami na odległe krańce świata czy relaksem w popularnych europejskich kurortach.
CANAL+ online oraz stacja Planete+ wraz z programem „Polska z góry”, po raz kolejny zabiorą swoich widzów do bardziej i mniej znanych zakątków Polski i pokażą, że podróże po kraju mogą być równie interesujące, inspirujące, a niekiedy nawet egzotyczne. Ponadto w czasie, gdy branża turystyczna odczuwa przykre konsekwencje pandemicznych obostrzeń, warto okazać lokalne wsparcie. Jakie perełki architektoniczne kryją się w okolicy Warszawy? Gdzie warto wybrać się na kilkugodzinną lub weekendową wycieczkę? Przygotowaliśmy kilka propozycji.
Polska z góry
OTWOCK
W pierwszym odcinku nowej serii „Polska z góry”, wyruszymy w historyczno-artystyczno-duchową podróż na południe od stolicy. Na naszej trasie znajdzie się m. in. zagłębie świdermajerów… Ten lokalny styl w architekturze odnosi się do drewnianych willi letniskowych, inspirowanych alpejskimi schroniskami i rosyjskimi daczami. Nietypowa nazwa nawiązuje do przepływającej nieopodal miasta rzeki Świder, a wymyślił ją Konstanty Ildefons Gałczyński. Twórcą samego nurtu był artysta pochodzący z Wilna – Elwiro Andriolli. Za kolebkę tego stylu uznaje się Otwock, słynący przed wojną jako miejscowość kuracyjna. Podróż w tamte okolice zachwyci z pewnością wszystkich miłośników uzdrowiskowych klimatów. A skoro już o Świdrze mowa, fani sportów wodnych na miejscu mogą skorzystać z bogatej oferty spływów kajakowych – to idealny sposób na spędzenie dnia w pięknych okolicznościach przyrody. Z Warszawy do Otwocka najszybciej dojedziemy pociągiem. Będąc w tych okolicach warto zobaczyć również Pałac w Otwocku Wielkim. Przepiękny budynek na wodzie, w którym obecnie mieści się Muzeum Wnętrz, jest otwarty dla zwiedzających.
GÓRA KALWARIA
Z kolei dla osób gustujących w turystyce duchowej, ciekawym miejscem na weekendową wycieczkę będzie Jerozolima nad Wisłą, czyli Góra Kalwaria. Jest to miasto, które powstało jako lokalny odpowiednik Jeruzalem i również było budowane na planie krzyża z dwoma przecinającymi się przecznicami. Jego pomysłodawcą był biskup Stefan Wierzbowski. Powstały tu miejsca kultu religijnego, klasztory oraz stacje pasyjne, które prowadzą na tutejszą „golgotę”. Co ciekawe, Góra Kalwaria jest również celem pielgrzymek bogobojnych Żydów z całego świata, gdyż tu właśnie zmarł słynny cadyk Icchak Meir Alter. Z Warszawy można tu dojechać samochodem w godzinę. A co warto zobaczyć na miejscu? Przede wszystkim zabytkowe kościoły, synagogi oraz kaplice. W samym centrum miasta znajdziemy także m.in. ratusz, zaprojektowany przez Bonifacego Witkowskiego oraz Henryka Marconiego, który został odbudowany po wojnie. A zaledwie pięć minut drogi od Góry Kalwarii można odwiedzić imponujący średniowieczny Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku.
WARKA
Miasto kojarzone z nazwą popularnego browaru, którego etykieta jest zdobiona podobizną Kazimierza Pułaskiego. Warka leży nad malowniczą rzeką Pilicą i jest jedną z najstarszych miejscowości w Polsce. Zwiedzając ją zdecydowanie należy poświęcić chwilę na spacer po rynku. W samym sercu miasta możemy podziwiać klasycystyczny ratusz oraz pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Polecamy też odwiedzenie pałacu, w którym mieści się Muzeum im. Kazimierza Puławskiego. To okazja, by poznać bliżej polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego oraz historię samego miasta.
KOZIENICKI PARK KRAJOBRAZOWY
Ruszamy dalej do Kozienickiego Parku Krajobrazowego – zielonej enklawy południowego Mazowsza. Położony około 100 kilometrów od Warszawy jest pozostałością przedpiastowskich puszczy i dawnych królewszczyzn. Na entuzjastów pieszych wędrówek czekają tu liczne ścieżki i szlaki. Największą popularnością cieszy się trasa „Królewskie Źródła” prowadząca do legendarnego wodopoju, z którego pić miał król Władysław Jagiełło, lubujący się w polowaniach w dawnej Puszczy Kozienickiej. To doskonała propozycja dla wszystkich miłośników przyrody i… historii.
RADOM
Mazowiecką wędrówkę kończymy w Radomiu, mieście o rodowodzie sięgającym czasów Kazimierza Wielkiego, które dziś większości Polaków kojarzy się z szarymi blokami. W mieście znajdziemy szereg interesujących zabytków: najefektowniejszym jest neorenesansowy gmach ratusza projektu Henryka Marconiego. Na wrażliwych artystycznie czeka Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dzieła symbolisty wiszą na ścianach w doborowym towarzystwie - Chełmońskiego, Witkacego, Wyczółkowskiego czy Brandta. Miłośnicy kulturalnych eskapad będą mieli okazję wybrać się na spacer śladami Leszka Kołakowskiego - giganta współczesnej filozofii, radomianina z pochodzenia. Dalej, podążając artystycznym szlakiem, trafiamy do Orońska. Tam w swoim dworku tworzył Józef Brandt - wspaniały akwarelista i twórca oryginalnych dzieł batalistycznych.
Poznaj najciekawsze miejsca w naszym kraju i zobacz serię dokumentalną „Polska z góry 5” w CANAL+ online. Premierowy odcinek nowego sezonu na antenie PLANETE+ już 7 czerwca o godz. 18:30.
WP Turystyka na: