Trwa ładowanie...
d12rgrx
miasta
28-02-2007 14:06

Widin

Widin jest jednym z najstarszych miast Bułgarii. Istnieje od 23 stuleci. Położony w najbardziej wysuniętym na północny zachód skrawku kraju, nad brzegiem Dunaju.

d12rgrx
d12rgrx

Widin jest jednym z najstarszych miast Bułgarii. Istnieje od 23 stuleci. Położony w najbardziej wysuniętym na północny zachód skrawku kraju, nad brzegiem Dunaju. Celtowie zbudowali w tym miejscu osadę, która nosiła nazwę Dunonia (czyli: wysokie i dobrze chronione miejsce). Po nich przyszli Rzymianie, którzy dokończyli budowę fortecy i przekształcili osadę w miasto o nazwie Bononia.

Bułgarzy nazywali ją Bdin, a Bizantyjczycy - Widini. Złoty okres miasta przypadł na XIV w. Było wówczas stolicą tzw. carstwa widyńskiego, którym władał Iwan Stracimir. W 1396 r. miasto, jako ostatnie w kraju, uległo atakowi Turków, którzy przywiązywali do Widina szczególne znaczenie, gdyż był ośrodkiem handlowym o doskonałym położeniu strategicznym. Nazywali go nawet w dokumentach z tego okresu \"głównym miastem Bułgarii\". Tutejsza architektura ulegała wpływom wielu prądów i epok, co nadaje miastu szczególny charakter. Poza tym cały region, którego Widin jest geograficznym i kulturalnym centrum, bardzo często bywa omijany przez turystów, gdyż niewiele jest połączeń komunikacyjnych.

Zwiedzanie

TWIERDZA BABA WIDA
Jej nazwa (\"stara kobieta Wida\") wywodzi się z legendy. To największa i najlepiej zachowana średniowieczna forteca bułgarska. Budowana była od III do XIX w. Największa jej część została wzniesiona za panowania cara Iwana Stracimira. Z tego czasu pochodzą też główne strażnice i wieże. W fortecy znajduje się muzeum i amfiteatr. Wstęp: 2 BGL. Pozwolenie na fotografowanie i filmowanie odpowiednio: 2 i 3 BGL. Ta imponująca budowla była kolejno w rękach Bizantyjczyków, Bułgarów i Turków. Położenie na prawym brzegu Dunaju czyniło z niej bazę strategiczną o wielkim znaczeniu. Wokół średniowiecznej twierdzy wznoszą się fortyfikacje zbudowane przez inżynierów polskich na służbie Osmana Pazvantoglu.

CERKIEW ŚW. PETKI.
Ul. Kniaz Boris I15
Zbudowana w XVII w. jest świadkiem swych czasów. Wyznawcy religii innej niż islam mogli wznosić świątynie nie wyższe od meczetu.

d12rgrx

MECZET
Zbudowany przez Osmana Pazvantoglu w celu upamiętnienia zabitego na rozkaz sułtana ojca fundatora. Pięknie prezentuje się minaret świątyni zwieńczony nie półksiężycem, lecz sercem. Jest to kuriozum, a zarazem widoczny znak niezależności Pazvantoglu od władzy sułtana. W pobliżu meczetu zachowała się także biblioteka z 1800 r., zbudowana przez Pazvantoglu w oryginalnym wschodnim stylu.

SYNAGOGA
Stojąca naprzeciwko twierdzy, jest drugą co do wielkości (po sofijskiej) świątynią żydowską w Bułgarii. Zbudowana w 1894 r., pod wpływem mauretańskich wzorów, jest obecnie opuszczona i grozi zawaleniem.

d12rgrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12rgrx