Wiedeń - tu powstanie najwyższy drewniany wieżowiec
Za trzy lata w stolicy Austrii stanie 24-piętrowy wieżowiec wykonany z drewna! Będzie to najwyższa tego typu konstrukcja na świecie.
HoHo Vienna Tower, przyszła duma i atrakcja Wiednia, będzie w 75 proc. wykonana z drewna. Dzięki zastosowaniu takiego materiału a nie betonu, uda się uniknąć emisji 2800 ton dwutlenku węgla do atmosfery. W 24-piętrowym budynku znajdą się nie tylko mieszkania, ale również hotel oraz pomieszczania biurowe i komercyjne. Z założenia ma tam mieszkać i pracować ok. 20 tys. osób.
Wieżowiec znajdzie się w powstającej dzielnicy Wiednia - Die Seestadt Aspern, która jest nowym projektem urbanistycznym austriackiej stolicy. Prace budowlane mają się rozpocząć jesienią tego roku a zakończyć w 2017. Grupa Kerbler zainwestuje w projekt ok. 65 mln euro. Drapacz chmur ma powstać w północno-wschodniej części miasta na obszarze 240 ha.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego projektanci zdecydowali się stworzyć budynek z wykorzystaniem coraz rzadziej - jak mogłoby się wydawać - stosowanego materiału w budownictwie. Odpowiedzi jest kilka. Drewno to bardzo popularny w Austrii surowiec, ze względu na jego dużą dostępność i wysoką jakość. Projektanci wskazują również na istotny fakt, że powstawanie tego typu budowli jest bardzo korzystne dla środowiska.
Nie wszyscy jednak są entuzjastycznie nastawieni do tworzenia w mieście tego typu konstrukcji. Najwięcej obaw o bezpieczeństwo osób, które będą się tam mieszkać i pracować ma straż pożarna. Rzecznik miejscowego posterunku twierdzi, że projekt nie był dotychczas z nimi konsultowany. Dodaje również, że zanim budynek zostanie oddany do użytku, musi przejść szereg testów m.in. potwierdzających działanie instalacji przeciwpożarowej.
Specjaliści w dziedzinie stawiania konstrukcji drewnianych uspokajają i przekonują, że w razie pożaru drewno przypali się jedynie z zewnątrz i pozostanie nienaruszone w środku. Osoby odpowiedzialne za budowę wieżowca współpracują ze strażą pożarną i cały czas pracują nad jak najbardziej efektywną ochroną wysokościowca przed zagrożeniami. Problemu nie powinna stanowić także wytrzymałość konstrukcji. W opinii inżynierów, drewno wykorzystane do budowy HoHo Vienna Tower mogłoby zagwarantować stabilność nawet 42-piętrowego budynku.
Używanie materiałów drewnianych w przypadku powstawania wysokich budowli jest coraz chętniej stosowaną praktyką w budownictwie. Pracownicy nie są ograniczani porami roku i bez przeszkód mogą pracować w okresie zimowym. Drewno jest również wytrzymałym budulcem a nowoczesne technologie sprawiają, że konstrukcje nie są podatne na ogień i nie ma problemów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz.
Obecnym rekordzistą pod względem najwyższych drewnianych konstrukcji na świecie jest 9-piętrowy blok w australijskim Melbourne. HoHo Vienna Tower ma być od niego 3-krotnie wyższy. Wiedeń nie jest również jedynym miastem, w którym zostanie wybudowana tego typu budowla. Kolejna eko-inwestycja ma powstać w Sztokholmie. Tamtejszy wieżowiec będzie składać się z 34. pięter a jego budowa ma zostać ukończona w 2023 roku.
wg/udm