Wieliczka - nowe komory na Trasie Turystycznej

Wieliczka - nowe komory na Trasie Turystycznej
Źródło zdjęć: © arch. Kopalnii Soli "Wieliczka"

Wieliczka już od dobrych kilku lat jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce. To bezapelacyjnie nasza narodowa chluba - co roku kopalnię odwiedza ponad milion turystów ze 150 krajów z całego świata. Została doceniona nawet przez portal Yahoo, który umieścił polską kopalnię na liście 10 najciekawszych miejsc na świecie skrywanych pod powierzchnią ziemi. Wieliczka nie spoczęła jednak na laurach i szykuje nowe atrakcje, w tym jedną unikalną, jakiej świat jeszcze nie widział. Co w tym sezonie będzie można dodatkowo zobaczyć pod ziemią? Oto nowe atrakcje najpopularniejszej polskiej kopalni!

Wieliczka już od dobrych kilku lat jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce. To bezapelacyjnie nasza narodowa chluba - co roku kopalnię odwiedza ponad milion turystów ze 150 krajów z całego świata. Została doceniona nawet przez portal Yahoo, który umieścił polską kopalnię na liście 10 najciekawszych miejsc na świecie skrywanych pod powierzchnią ziemi. Wieliczka nie spoczęła jednak na laurach i szykuje nowe atrakcje, w tym jedną unikalną, jakiej świat jeszcze nie widział. Co w sezonie 2014 będzie można dodatkowo zobaczyć pod ziemią? Oto nowe atrakcje najpopularniejszej polskiej kopalni!

pw/if

1 / 6

Kopalnia Soli Wieliczka - nowe atrakcje

Obraz
© arch. Kopalnii Soli "Wieliczka"

W tym sezonie w Wieliczce * będzie można zobaczyć dwie nowe komory - *Lill Górną i Kazanów, w których na zwiedzających czeka niezwykła multimedialna podróż w świat soli. Udostępniane komory znajdują się na głębokości 125 metrów na końcu Trasy Turystycznej, w sąsiedztwie komór Warszawa i Stanisława Staszica. Na prezentowaną w nich multimedialną ekspozycję składa się jedyna taka na świecie wielkoformatowa projekcja z elementami mappingu w komorze Kazanów (na ok. 200 m kw.) oraz spektakl przy makiecie solnego kryształu, pierwsze w świecie podziemne kino 5D, gdzie będzie można zobaczyć film o historii powstania złóż soli w rejonie _ Wieliczki _ i sposobach jej wydobywania przez wieki, a także ponad 20 interaktywnych stanowisk - w komorze Lill Górna. - Multimedialna ekspozycja zatytułowana "Sól życia" harmonijnie łączy dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z teraźniejszością oraz nowoczesnymi formami przekazu informacji. Pozwala poznać sól w różnorodnych jej aspektach i
zastosowaniach, ale także w pełni doświadczyć historii, tradycji i atmosfery tego miejsca - mówił podczas otwarcia komór Kajetan d'Obyrn, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka".

2 / 6

Kopalnia Soli Wieliczka - nowe atrakcje

Obraz
© arch. Kopalnii Soli "Wieliczka"

Pochodząca z II połowy XIX wieku komora Lill Górna to jedyny na Trasie Turystycznej przykład wyrobiska, w którym zastosowano cztery fazy eksploatacji soli z użyciem rożnych technik jej wybierania. Pierwsze dwie zastosowane w XIX wieku to tradycyjne metody ręczne: klinowa oraz wrębiania ręcznego ze strzelaniem. Z początkiem XX wieku kontynuowano wydobycie soli - tym razem metodą wrębu mechanicznego ze strzelaniem. Z kolei ostatnia faza wydobycia soli z wyrobiska to eksploatacja na mokro, czyli metodą ługowania natryskowego. W wyniku natryskiwania części komory (tuż przy wejściu) wodą słodką powstała wnęka z charakterystycznymi drapowaniami. Nazwa komory pochodzi od nazwiska Józefa Lill von Lilienbacha, który w latach 1812-1832 pełnił funkcję naczelnika kopalni (za zasługi na tym polu otrzymał on od cesarza tytuł szlachecki). Lilienbachowi kopalnia zawdzięcza także założenie w 1830 roku orkiestry górniczej, istniejącej do dziś.

3 / 6

Kopalnia Soli Wieliczka - nowe atrakcje

Obraz
© arch. Kopalnii Soli "Wieliczka"

*Komorę Kazanów *wybrano w bryle soli zielonej odkrytej w połowie XIX wieku. Nosi ona taką samą nazwę jak międzypoziom, na którym się znajduje. Nazwa *Kazanów *pochodzi od nazwiska Adama Kazanowskiego (żupnik wielicki, a także przyjaciel i marszałek nadworny koronny króla Władysława IV). Staraniem Adama Kazanowskiego mapy kopalni zostały wzbogacone winietami ilustrującymi prace górnicze, autorstwa Wilhelma Hondiusa. Za czasów żupnictwa Adama Kazanowskiego wybuchł największy w historii kopalni pożar, który trwał ponad 8 miesięcy.

4 / 6

Kopalnia Soli Wieliczka - nowe atrakcje

Obraz
© arch. Kopalnii Soli "Wieliczka"

Obydwie komory, wyeksploatowane na początku XIX wieku, wymagały zabezpieczenia górniczego oraz zaadaptowania do celów turystycznych. Prace trwały trzy lata, z obu komór wywieziono m.in. 2,7 tys. kopalnianych wozów kamieni. Na zabezpieczenie stropów i ociosów (ścian) wykorzystano 12 km kotew i 500 m sześc. drewna. Położono 6 km kabli elektrycznych i 5,5 km kabli multimedialnych.

5 / 6

Kopalnia Soli Wieliczka - nowe atrakcje

Obraz
© arch. Kopalnii Soli "Wieliczka"

Prace nad nową atrakcją w kopali trwały trzy lata. Podczas tego czasu wykonano ogrom prac górniczych, wzmocniono strop 500 metrami sześciennymi drewna, a także wykonano nową instalację sieci i multimediów wraz z aranżacją. Nowy projekt został dofinansowany ze środków unijnych. - Wielicka kopalnia doskonale wykorzystuje szansę, jaką przyniosły ostatnie lata - podkreśliła Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. - Kopalnia bardzo dobrze wykorzystuje środki, dobrze nimi zarządza - dodała Wendel.

6 / 6

Kopalnia Soli Wieliczka - nowe atrakcje

Obraz
© arch. Kopalnii Soli "Wieliczka"

Nowe komory zostały włączone do obecnej Trasy Turystycznej. Bilet jednorazowy z przewodnikiem dla dorosłej kosztuje 52 złote, ulgowy 38 złotych. Trasa górnicza jest o 18 złotych droższa. Wieliczka umożliwia także rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem. Czteroosobowa rodzina za tę przyjemność musi zapłacić 142 złote. Z kolei za trasę górniczą 195 złotych.

Kopalnia Soli Wieliczka/pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)