Trwa ładowanie...

Wielka Brytania. Premier uważa, że puby mogą wymagać dowodów szczepienia

Brytyjski premier Boris Johnson odpowiadał w środę 24 marca na pytania posłów z komisji łącznikowej Izby Gmin. Podczas jednej z odpowiedzi stwierdził, że puby mogłyby wymagać od klientów dowodów szczepienia.

Boris JohnsonBoris JohnsonŹródło: Getty Images
dc4nrvo
dc4nrvo

Boris Johnson odpowiadał na pytania posłów z komisji łącznikowej Izby Gmin. Jak wyjaśnia PAP, to jedyna parlamentarna komisja, która może przesłuchiwać szefa rządu, a tworzą ją szefowie wszystkich zwykłych komisji, stąd też zadawane pytania dotyczą bardzo szerokiego spektrum tematów.

Wielka Brytania - paszporty szczepionkowe w pubach?

Tym, co wzbudziło w ocenie brytyjskich mediów największe kontrowersje, była odpowiedź Johnsona na pytanie o tzw. paszporty szczepionkowe. "Podstawowa idea certyfikatów szczepionkowych nie powinna być nam całkowicie obca" - powiedział.

Premiera dopytano także, czy zwykli obywatele, idąc np. do pubu też będą ich potrzebować. Johnson odparł bez zastanowienia, że to możliwe rozwiązanie: "Myślę, że to jest coś, co może zależeć od indywidualnych pubów, od ich właścicieli".

Kilka tygodni temu brytyjski premier mówił, że rząd rozważa różne możliwości, które pozwoliłyby na wznowienie podróży zagranicznych Brytyjczykom, ale dość kategorycznie wykluczał, by paszporty szczepionkowe mogły być potrzebne, by pójść do pubu. Teraz jednak zmienił zdanie.

Wielka Brytania - premier w ogniu pytań

Szef rządu był też pytany o to, kiedy będzie zniesiony zakaz wyjazdów zagranicznych i czy możliwe będą w tym roku wakacje za granicą. Według obecnego planu, najwcześniejszą możliwą datą ma być 17 maja. Jak powiedział w środę, informacja w tej sprawie zostanie podana 5 kwietnia.

Johnson nie wykluczył, że na listę krajów wysokiego ryzyka epidemicznego wkrótce zostanie wpisana Francja, nawet jeśli miałoby to oznaczać zakłócenia w transporcie towarów, bo z państwami z "czerwonej listy" zawieszono połączenia lotnicze, zaś osoby, które w nich były w ciągu ostatnich 10 dni, a nie są obywatelami lub rezydentami Wielkiej Brytanii bądź Irlandii, mają zakaz wjazdu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Brexit z umową. "Proces potrwa jeszcze kilka lat"

dc4nrvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc4nrvo