Trwa ładowanie...

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stanie się państwem? Chce tego ponad 100 tys. osób

Olbrzymia plama śmieci, zlokalizowana w północnej części Pacyfiku na północny wschód od Hawajów, to jeden z najdobitniejszych dowodów niszczycielskiej działalności człowieka. Osoby zaangażowane w ochronę środowiska chcą, by została uznana za państwo o nazwie Wyspy Śmieciowe, Trash Isles.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stanie się państwem? Chce tego ponad 100 tys. osóbŹródło: Youtube.com, fot: Plastic Ocean
d3yo1fw
d3yo1fw

Specjaliści twierdzą, że ma rozmiar Francji albo i większy. I że do połowy XXI w. w oceanach będzie pływać więcej plastiku niż ryb. By przestrzec przed ekologiczną katastrofą organizacja zajmująca się ochroną środowiska Plastic Oceans Foundation we współpracy z grupą LADbible postanowiły nagłośnić problem. Wystosowały petycję do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której postulują, by Wielka Pacyficzna Plama Śmieci (po raz pierwszy opisana przez ekspertów w 1988 r.) została uznana za samodzielne państwo.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: xx

Wyspy Śmieciowe, bo tak miałby się nazywać nowy twór na północny wschód od archipelagu Hawaje, miałyby mieć swoje: rząd, flagę, paszporty, znaczki pocztowe i walutę o nazwie debris (ruiny). Petycję podpisało już ponad 100 tys. osób. Twórcy kampanii chcą, by zostali oni obywatelami Trash Isles. Pierwszym honorowym obywatelem nieistniejącego jeszcze kraju ogłoszony został Al Gore, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 r. za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Znany amerykański polityk, który za czasów kadencji Billa Clintona był wiceprezydentem USA, stwierdził: "Musimy zmniejszyć rozmiary tego państwa. Nie chcemy więcej plastiku".

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: ladbiblegroup.com

Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci tworzy ponad 7 mln ton odpadów, a z zeszłorocznych szacunków wynika, że główna jej część ma już ok. 1 mln km kw. powierzchni, dobijając do 3,5 mln km kw. wraz z "peryferiami". Od dawna miliony ryb i innych stworzeń wodnych umierają z żołądkami wypełnionymi plastikiem. Jeśli nie chcecie, by w niedalekiej przyszłości nasze oceany zamieniły się w wymarłe organizmy, podpiszcie petycję i zostańcie mieszkańcami Wysp Śmieciowych. W końcu nas wszystkich dotyczy ten problem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: ladbiblegroup.com

Relaks ponad wszystko. Poznaj niezwykłą fokę z Irlandii Płn.

d3yo1fw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yo1fw