Trwa ładowanie...
duymuzz

Wielka Pieniawa

Największe atrakcje
Wielka Pieniawa
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: kroszk@

Polanica-Zdrój to niewielkie miasteczko turystyczno-uzdrowiskowe w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, wśród Gór Stołowych. Miasteczko ma tradycje uzdrowiskowe od dziesiątek lat, a jej największą atrakcją i słynnym domem uzdrowiskowym jest Kurhaus Wielka Pieniawa.

Wielka Pieniawa – lokalizacja

Od Pijalni Wód w Polanicy-Zdroju mamy tylko 30 metrów, natomiast stacja kolejowa jest oddalona o nieco ponad kilometr od Wielkiej Pieniawy. Lokalizacja sanatorium Wielka Pieniawa to ogromny walor tej atrakcji, gdyż zarówno nocleg, jak i wyżywienie i zabiegi lecznicze odbywają się w tym samym miejscu, wśród zadbanego i pięknego Parku Zdrojowego. Z miasteczka mamy też blisko w Góry Stołowe i do pobliskiego Kłodzka.

Historia Wielkiej Pieniawy

Obecnie Wielka Pieniawa to obecnie nowoczesny i doskonale prosperujący hotel z ofertą uzdrowiskową wykorzystująca najnowsze zdobycze wiedzy medycznej oraz z ciekawą ofertą zabiegów pielęgnacyjnych i odnowy biologicznej w SPA. Warto jednak poznać historię Wielkiej Pieniawy, która sto lat temu stanowiła stworzone z niezwykłym rozmachem najnowocześniejsze uzdrowisko na Śląsku. Dzisiaj ciekawostką jest, że obiekt był od początku w całości wyposażony w energię elektryczną.

Miejscowe złoże borowiny eksploatowano od 1879 roku, a sama Wielka Pieniawa rozpoczęła działalność w 1906 roku, więc w 2016 obchodziła rocznicę 110 lat działalności.

Wielka Pieniawa ma już ponad sto lat, została wybudowana jako gigantyczna, jak na swoje czasy, inwestycja. Mieści się w niej dotąd ponad 130 pokoi dla kuracjuszy, a kiedy zbudowano kurhaus w 1903 roku, miała unikatową na skalę światową infrastrukturę i aparaturę niezbędną do hydroterapii i elektroterapii. Kuracjusze mogli korzystać z leczniczych wód Polanicy-Zdroju i spędzać czas spacerując po pięknym i rozległym Parku Zdrojowym albo na przeszklonych i ogrzewanych werandach. Atrakcyjność Wielkiej Pieniawy nie słabnie z biegiem lat. Z czasem uzdrowisko rozrastało się o kolejne skrzydła, gdzie tworzono nowe gabinety zabiegowe, na przykład w latach 30. oddano do użytku kompleks do inhalacji, gdzie leczono drogi oddechowe.

Wielka Pieniawa – oferta uzdrowiskowa i turystyczna

W Wielkiej Pieniawie możemy korzystać z Zakładu Przyrodoleczniczego, wypoczywalni, bogatej oferty ponad 60 zabiegów pielęgnacyjnych, jaskini solnej i kompleksu rekreacyjnego „Słoneczne Tarasy” wyposażonego w komfortowe baseny z podgrzewaną wodą. Wielka Pieniawa w czasach swojej historycznej świetności słynęła z kąpieli kwasowęglowych i borowinowych i nadal jest to jej największy walor. Jednak obecnie możemy także skorzystać z naprawdę szerokiej oferty zabiegów wykorzystujących na przykład minerały z Morza Martwego.

Mamy także do dyspozycji różnego rodzaju sauny i zorganizowane formy spędzania wolnego czasu jak dansingi i spotkania. Po zabiegach i rekreacji w Wielkiej Pieniawie, możemy skorzystać z oferty eleganckich i przestronnych sal restauracyjnych lub pójść na kawę do uroczej herbaciarni „Romantyczna”.

Wielka Pieniawa – warto wiedzieć

W czasie I wojny Dom Zdrojowy Wielka Pieniawa pełnił funkcję szpitala dla żołnierzy. Po I i II wojnie Polanica-Zdrój (zwana przez kilka lat Puszczykowem-Zdrój) weszła wraz z ziemią kłodzką do polskiej administracji. Wtedy Wielka Pieniawa stała się sanatorium, a wreszcie kompleksem wypoczynkowym. Atrakcyjność Polanicy-Zdrój i samej wielkiej Pieniawy wynika także z urokliwej zabudowy w stylu kurortowo-willowym, nawiązującym do architektury szwajcarskiej.

Co warto zobaczyć w okolicy Wielkiej Pieniawy?

Piękne okolice Kotliny Kłodzkiej, Góry Stołowe oraz Muzeum Papiernictwa w położonym o nieco ponad 10 kilometrów miasteczku Duszniki-Zdrój. W Pobliskim Kłodzku warto zobaczyć Twierdzę i najstarszy Kamienny Most.

Wielka Pieniawa
Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

Pokój dwuosobowy od 190 zł/doba.
Apartament od 270 zł/doba.

Godziny otwarcia

Całodobowo, zakwaterowanie i wykwaterowanie od 10 do 15.

Orientacyjna odległość

451 km od Warszawy 1,4 km od stacji kolejowej w Polanicy-Zdroju

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz
duymuzz
duymuzz
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj