Wielka Rafa Koralowa. Zobacz niezwykłą panoramę!
Ciągnąca się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii aż do Papui Nowej Gwinei Wielka Rafa Barierowa uznawana jest za największą na świecie. To jedyny wytwór żywych organizmów widoczny z kosmosu - biała smuga na tle lazurowego oceanu. Jej wiek szacuje się aż na 20 mln lat! **Wielka Rafa Koralowa** rozciąga się na przestrzeni około 345 km kwadratowych wzdłuż australijskiego wybrzeża, w odległości od 15 do 200 km od brzegów. Jej szerokość wynosi od 2 do 150 km. Składa się z kilku tysięcy mniejszych raf i kilkuset wysepek, tworząc niezwykłe miejsce. Od lat stanowi mekkę płetwonurków (o różnym stopniu zaawansowania) oraz turystyczny raj.
Ciągnąca się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii aż do Papui Nowej Gwinei Wielka Rafa Barierowa uznawana jest za największą na świecie. To jedyny wytwór żywych organizmów widoczny z kosmosu - biała smuga na tle lazurowego oceanu. Jej wiek szacuje się aż na 20 mln lat! Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na przestrzeni około 345 km kwadratowych wzdłuż australijskiego wybrzeża, w odległości od 15 do 200 km od brzegów. Jej szerokość wynosi od 2 do 150 km. Składa się z kilku tysięcy mniejszych raf i kilkuset wysepek. Od lat stanowi turystyczny raj i mekkę płetwonurków (o różnym stopniu zaawansowania).
pw/if
Wielka Rafa Barierowa, Australia
Wielka Rafa Barierowa jest największym na świecie zespołem koralowców, złożonym z 3 tys. pojedynczych raf i ponad 900 wysp. Badania wykazały, że grubość warstwy koralowca tworzącej Wielką Rafę przekracza 500 metrów. Zamieszkuje ją 400 gatunków koralowców, 1500 gatunków ryb, 4 tysiące rodzajów mięczaków oraz liczne zagrożone wymarciem gatunki, jak wielkie żółwie zielone i diugonie - duże roślinożerne ssaki prowadzące wyłącznie wodny tryb życia.
Wielka Rafa Barierowa, Australia
Na początku lat 80. uznano, że należy ją chronić ze względu na tysiące gatunków flory i fauny zamieszkujących ten wielki koralowiec. W 1981 roku wpisano ten klejnot *Australii *na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego UNESCO. Zagrożeniem dla nich jest przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska, a także erozja gleby, która powoduje zamulenie wód przybrzeżnych i prowadzi do obumierania polipów.
Wielka Rafa Barierowa, Australia
Warto odwiedzić ten raj jak najprędzej, nie tylko z powodu bajecznych widoków. Ten niezwykły cud natury może bezpowrotnie zniknąć z powierzchni ziemi. Naukowcy biją na alarm, gdyż w Wielka Rafa Koralowa w 27 lat straciła ok. połowę podwodnych łąk koralowych. Przyczyną są rozgwiazdy, które żywią się polipami koralowców, burze i proces bielenia związany z globalnym ociepleniem. Nawet niewielki wzrost temperatury wody wystarczy, by żywe korale straciły kolor i obumarły.
Wielka Rafa Barierowa, Australia
Do zniszczenia znacznych obszarów (48 proc.) *Wielkiej Rafy Koralowej *przyczyniły się również potężne cyklony, których od 1985 roku było łącznie 34 oraz korona cierniowa - gatunek żarłocznego, drapieżnego szkarłupnia z gromady rozgwiazd, żywiącego się głównie polipami korali. Wzrost liczebności tych rozgwiazd przyczynił się do degradacji (42 proc.) rafy. Naukowcy zaznaczają, że rafie można pomóc, choćby próbując zwalczać rozgwiazdy.
Wielka Rafa Barierowa, Australia
Naukowcy zaznaczają, że rafie można pomóc, choćby próbując zwalczać rozgwiazdy. W celu ochrony m.in. Wielkiej Rafy Koralowej powstaj największa na świecie sieć rezerwatów morskich. Parki narodowe łącznie obejmą powierzchnię wielkości Indii. Dotychczas chronionych było jedynie 800 tysięcy kilometrów kwadratowych wód australijskich.
Wielka Rafa Barierowa, Australia
Władze Australii *wprowadzą zakaz poszukiwania gazu i ropy naftowej na swoich wodach Morza Koralowego, gdzie oprócz rekinów i tuńczyków można znaleźć rafy koralowe i podmorskie kaniony. *Morski Park Narodowy Morze Koralowe wraz z *Wielką Rafą Koralową *staną się największym chronionym terenem morskim na świecie.
pw/if