Wilno - miasto na weekendową wycieczkę
Letnie i jesienne weekendy zachęcają do bliższych i dalszych podróży. Każdy ma swój pomysł na ciekawe spędzenie kilku sierpniowych i wrześniowych ciepłych dni. Wśród miast, które czarują swoją magiczną atmosferą zdecydowanie jest Wilno.
Letnie i jesienne weekendy zachęcają do bliższych i dalszych podróży. Każdy ma swój pomysł na ciekawe spędzenie kilku sierpniowych i wrześniowych ciepłych dni. Wśród miast, które czarują swoją magiczną atmosferą zdecydowanie znajduje się Wilno.
Stolica Litwy jest dobrym kierunkiem podróży sentymentalnej, choć odnajdą się tu nie tylko poszukujący tego typu wypraw. W końcu 2014 roku Lonely Planet zamieścił ranking najciekawszych miejsc na świecie polecanych do odwiedzenia w 2015. Litwa znalazła się na wysokim 3 miejscu, zaraz po Singapurze i Namibii. W minionym roku również The Huffington Post Travel zamieścił na swych łamach listę najlepszych kierunków na krótkie wycieczki z plecakiem. W czołowej dziesiątce znalazło się właśnie Wilno. Autorzy docenili historyczne walory miasta z jego starówką wpisaną na listę UNESCO, ale przede wszystkim położyli nacisk na współczesne, tętniące życiem miasto, w którym w sposób łatwy i niezbyt drogi można świetnie się zabawić w licznych klubach, kafejkach i dyskotekach oferujących rozrywkę na każdą kieszeń. Zwiedzanie ułatwia system bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich _ CycloCity _, a turyści chętnie korzystają tego z przyjaznego środowisku transportu. Natomiast posiadacze Wileńskiej Karty
Miejskiej mogą liczyć na znaczne zniżki oraz darmowe wejścia do głównych muzeów w Wilnie.
ml
Zobacz też: Podróż po Polsce - wyprawa od gór po wybrzeże w 30 dni
Atrakcje Litwy - Wilno
Centrum miasta rozlokowało się w dolinie rzeki Wilii, zaś Starówka położona jest u zbiegu Willi i Wilenki. Kilkaset lat temu miasto otaczały mury obronne. Do dziś zachował się jedynie niewielki ich fragment i zaledwie jedna brama - Ostra Brama, która dawniej wyznaczała kres miasta. Zaraz po jej przekroczeniu należy podnieść głowę do góry, by zobaczyć obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. To jedno z tych magicznych miejsc związanych z historią Polski i Litwy, którego nie sposób pominąć wędrując po Wilnie.
Atrakcje Litwy - Wilno
Ulica Zamkowa (lit. Pilies) uważana za najładniejszą i najbardziej urokliwą w całej starówce, przez wieki była głównym traktem handlowym. Dawniej łączyła główne instytucje miasta i stanowiła oś centralną, wokół której wyrosła najstarsza w Europie Wschodniej starówka. Dziś mnóstwo tu oryginalnych budynków pamiętających minione stulecia, pełno urokliwych knajpek i tajemniczych, krętych zaułków. Perłą Starego Miasta i jednym z najważniejszych tutejszych zabytków jest monumentalna bazylika archikatedralna, będąca najlepszym przykładem architektury klasycznej. Jest tu również kilka innych, godnych uwagi kościołów np. gotycki Kościół św. Anny czy barokowy Kościół św. Ducha. Na starówce znajduje się również część zabudowań Uniwersytetu Wileńskiego, który jest jedną z najstarszych europejskich uczelni. Osoby zainteresowane sztuką powinny odwiedzić *Park Europy *- muzeum sztuki współczesnej pod gołym niebem. Miejsce to słynie z niekonwencjonalnych happeningów oraz oryginalnej ekspozycji
współczesnych rzeźb i instalacji.
Atrakcje Litwy - Wilno
Mając więcej czasu można poszukać wileńskich poloników, jakich tu nie brakuje. Ślady polskości, które najbardziej fascynują rodzimych turystów, to miejsca związane z życiem polskich romantyków, przede wszystkim Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Józefem Ignacym Kraszewskim czy Stanisławem Moniuszką. Najwięcej pamiątek, co jest dosyć oczywiste, pozostało w Wilnie po Adamie Mickiewiczu. W kamieniczce przy Bernardyńskiej 11 mieści się niewielkie muzeum. Wśród eksponatów znajdują się rzeczy osobiste Adama Mickiewicza, na przykład stół, przy którym siedział tworząc poemat "Grażyna", fotel i liczne rękopisy. Jest też zabytkowy, nieczynny cmentarz na Rossie, który stanowi prawdziwy portret zbiorowy dawnego Wilna, mocno związany z polską historią. Warto tu zobaczyć Mauzoleum Matki i Serca Syna, w którym znajduje się serce Józefa Piłsudskiego oraz grób jego matki.
Atrakcje Litwy - Wilno
Miasto ma ciekawą ofertę również dla rodzin z dziećmi. Na Basztę Zamku Giedymina można dotrzeć wyciągiem z dziedzińca Muzeum Narodowego, a tam zobaczyć makiety zamków oraz zbroje i broń rycerzy. W sam raz dla ciekawskich chłopców. Piękny widok na miasto z tarasu będzie cieszył zarówno dzieci, jak i dorosłych. Muzeum Zabawek *to kolejny raj dla maluchów, podobnie jak *Muzeum Pieniądza oraz Muzeum Techniki i Energetyki, które mieści się w budynku dawnej elektrowni. Muzeum Kolejowe prezentuje wszystko, co związane jest z pociągami. Zmęczeni po całodniowym zwiedzaniu mogą odwiedzić *park rozrywki Belmontas *znajdujący się na brzegu Wilejki. To jedno z bardziej popularnych miejsc wypoczynku w Wilnie.
Atrakcje Litwy - Wilno
Nie ma Wilna bez jego smaków. Kulinarne atrakcje miasta powinny umilić pobyt wszystkim odwiedzającym. Zdrowa, bo oparta na prostych produktach kuchnia, bywa niestety kaloryczna, ale na szczęście zwolennicy diety też znajdą coś dla siebie, choćby bezkofeinową kawę żołędziową, potrawy z ryb lub chłodnik. Będąc tu koniecznie trzeba spróbować litewskich cepelinów. Głównym składnikiem tego specjału są gotowane i surowe ziemniaki, mięso (głównie wieprzowe), smażony boczek z cebulą jako omasta oraz zioła, głównie majeranek, do smaku. Równie ciekawe są bliny i babka ziemniaczana - kugelis. Dla rozgrzewki Litwini polecają słynne miody sycone i zdrowe nalewki ziołowe. Pragnienie ugasi też wybór świetnych litewskich piw, często warzonych według tradycyjnych metod.
Atrakcje Litwy - Wilno
Dojazd do *Wilna *nie jest skomplikowany. Międzynarodowe lotnisko ma bezpośrednie połączenia z Warszawą oraz innymi miastami europejskimi. Podróż na trasie *Warszawa-Wilno *trwa nieco ponad 1 godz. Połączenia autobusowe lub podróż samochodem są dobrą alternatywą dla samolotu ze względu na niewielką odległość, która dzieli *Wilno *od miast polskich (450 km z Warszawy i tylko 300 km z Białegostoku). Połączenie autobusowe na trasie Warszawa-Wilno oferuje kilku przewoźników. Autokary regularnie kursują też z innych polskich miast - z Krakowa, Katowic, Częstochowy, Łodzi, Poznania, Konina, Wrocławia, Gdańska, Elbląga, Ostródy, Olsztyna, Mrągowa, Kętrzyna, Giżycka, Olecka i Suwałk.
ml