Włochy. Emilia Romagna czeka na turystów. "Zrozumieli, że nasz region jest bezpieczny"
Emilia Romagna to region północnych Włoch usytuowany nad Adriatykiem. Przed pandemią niezwykle popularny wśród turystów z całego świata. Sprawdzamy, jak wygląda obecnie sytuacja w tej malowniczej części kraju, który jeszcze kilka miesięcy temu był epicentrum pandemii koronawirusa w Europie.
Emilia Romagna to jeden z największych włoskich regionów. Zabytkowe miasteczka, idylliczne wzgórza, skaliste szczyty górskie i piaszczyste plaże sprawiają, że wizyta w tym regionie zawsze była czymś w rodzaju włoskiego "must see". A jak jest teraz? W rozmowie z WP opowiada Andrea Corsini, członek Rady ds. Mobilności, Transportu, Infrastruktury, Turystyki i Handlu regionu Emilia Romagna.
Ilona Raczyńska: Jaka jest sytuacja w regionie pod względem bezpieczeństwa i turystyki?
Andrea Corsini: Sytuacja w regionie Emilia Romagna jest obecnie pod kontrolą. Wdrożone przez nas środki ostrożności oraz bezpieczeństwa okazały się skuteczne zarówno pod względem rozprzestrzeniania się COVID-19, jak i utrzymania ruchu turystycznego, który w tym roku jest lepszy, niż przewidywaliśmy.
To dobre wieści.
Tak. Mamy pierwsze dane, które jeszcze szczegółowo analizujemy, ale już teraz możemy powiedzieć, że cały sektor powoli się odradza. Zarówno włoscy, jaki i zagraniczni turyści zrozumieli, że nasz region jest bezpieczny i że mogą spędzić u nas swój urlop. Wiedzą, że organizatorzy są przygotowani na ich przyjazd i zapewnią im komfort i bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Dotyczy to zarówno wycieczek do naszych pięknych miast, jak również nadmorskich kurortów.
Jakie obostrzenia panują w regionie Emilia Romagna?
We współpracy z przedstawicielami turystki i handlu jako pierwsi wdrożyliśmy standardy bezpieczeństwa. Opracowaliśmy specjalne zasady bezpieczeństwa obowiązujące wszystkie podmioty działające w branży turystycznej – hotele, restauracje, kempingi, parki rozrywki oraz ratowników na plażach. Stosowanie maseczek, częsta higiena dłoni oraz zachowanie dystansu społecznego to tylko niektóre z nich. Pomagamy odwiedzającym nas turystom w respektowaniu tych zasad między innymi poprzez zachowanie przestrzeni na plażach – 12 m kw. na każdy parasol i 1,5m pomiędzy leżakami.
Przestrzeganie reguł i zasad bezpieczeństwa kontrolowane jest na plażach przez specjalnie wyznaczoną do tego osobę. Zgodnie z możliwościami logistycznymi stworzyliśmy także oddzielne wyjścia i wejścia na kąpieliska, aby ograniczyć ryzyko kontaktu przemieszczających się osób.
Dodatkowo, wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa w hotelach i parkach rozrywki. Na każdym etapie wizyty gości, od zameldowania, poprzez serwowanie posiłków, przebywanie w strefach wspólnych, przemieszczanie się czy korzystanie z atrakcji obiektów – obowiązuje konieczność zachowania należytej odległości. Informują o tym specjalne oznaczenia w budynkach. Wszystkie obiekty zostały wyposażone w urządzenia i środki sanitarne, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno turystom, jak i personelowi.
Polacy chętnie odwiedzają ten region Włoch?
Mimo pandemii wielu zagranicznych odwiedzających nie zrezygnowało z wakacji w Emilii Romagnii. Polacy to dla nas bardzo ważna grupa turystów – w tym roku ok. 13 tys. mieszkańców kraju nad Wisłą postanowiło spędzić u nas urlop. Łącznie zarezerwowali 50 tys. noclegów w całym regionie. Oczywiście mamy nadzieję, że ta liczba będzie rosnąć w kolejnych sezonach.
Które miejsca są obecnie najbardziej popularne wśród turystów?
Największą popularnością wśród turystów z kraju i z zagranicy cieszy się wybrzeże Adriatyku, na drugim miejscu są Apeniny. Riwiera Romagna od zawsze stanowiła główny ośrodek turystyczny. W tym sezonie wybrzeże zyskało dodatkową wartość związaną z odpowiednim zapewnieniem bezpieczeństwa na plażach.
Ponadto Apeniny, podobnie jak cała turystyka związana z wędrówkami i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, zanotowały znaczny wzrost popularności. Wiele osób, aby uniknąć ryzyka spotkań, wybrało mniej zatłoczone miejsca blisko natury. Niewątpliwie lasy i górskie szlaki, zapewniły wypoczynek, któremu sprzyjało dobre samopoczucie i spokój.