Trwa ładowanie...

Włochy. Po 40 latach turystka odesłała 15 kg piasku z Sardynii

15 kg piasku i kamyków z plaż na Sardynii odesłała na wyspę mieszkanka Toskanii. Na dodatek zrobiłą to po... 40 latach, odkąd zabrała stamtąd tę osobliwą pamiątkę z wakacji. Piasek odnalazła w swojej piwnicy.

Share
Sardynia może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych plaż w Europie
Sardynia może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych plaż w EuropieŹródło: 123RF, fot: Eva Bocek
d2hcfpw

To kolejny w ostatnich latach przypadek odesłania piasku wywiezionego z Sardynii przez turystów. Jak się zauważa, często po latach rusza ich sumienie, gdy dowiadują się o obecnie obowiązujących tam przepisach zabraniających takich praktyk, które są uważane za kradzież. Za wywóz piasku, kamyków i muszelek wymierzane są surowe kary finansowe. Na lotniskach i w portach służby konfiskują latem setki kilogramów takich pamiątek.

Ciężką przesyłkę otrzymało stowarzyszenie, które walczy z niszczeniem środowiska naturalnego.

W mediach społecznościowych poinformowało, że do worka dołączono list od kobiety, która począwszy od lat 80. spędzała wakacje na Sardynii. Wyjaśniła, że sprzątając niedawno piwnicę w rodzinnym domu znalazła wśród swoich zabawek plażowych także plastikowe butelki pełne piasku i kamyków, który wywoziła co roku na pamiątkę. Kobieta o imieniu Elena podkreśliła, że natychmiast postanowiła odesłać wszystko "za wszelką cenę".

"To kolejna kropla w morzu, ale i następny zachęcający sygnał" - tak gest ten skomentowało stowarzyszenie obrońców środowiska naturalnego Sardynii.

d2hcfpw

Sardynia - skradziony piasek odesłał mieszkaniec Rzymu

W 2019 r. podobnie zrobił mieszkaniec Rzymu - po 40 latach odesłał na Sardynię piasek, który kiedyś zabrał ze sobą na pamiątkę. Tłumaczył, że zrobił to pod wpływem kampanii działającej przeciwko turystom "kradnącym" skarby natury z włoskiej wyspy.

"Kończyliśmy właśnie przeprowadzkę, kiedy na poddaszu w domu moich rodziców znalazłem woreczek z piaskiem. Nie było go dużo, mniej niż 500 gramów, ale kiedy to zobaczyłem, od razu wiedziałem, skąd pochodzi i postanowiłem oddać tam, skąd go zabrałem" – wyjaśnił Włoch.

Sardynia - wywożenie piasku to problem od lat

Władze Sardynii od lat borykają się z "okradaniem" przez urlopowiczów plaż. Media wciąż apelują do turystów o to, by nie próbowali przewozić butelek, woreczków i innych opakowań wypełnionych piaskiem.

Pomimo tablic ostrzegawczych, informujących, że tego typu praktyki są surowo zabronione, problem tylko się pogłębia. Jednak osoby złapane na gorącym uczynku czekają wysokie kary. Nawet do 3500 tys. euro (ponad 13 tys. zł).

d2hcfpw

Włoska prasa donosi, że na lotniskach co roku w sezonie wakacyjnym służby odbierają turystom do 5 ton jasnego i delikatnego piasku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

d2hcfpw

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hcfpw
d2hcfpw