Trwa ładowanie...

Włochy. Nietypowe znalezisko na sardyńskiej plaży

Lokalne władze włoskiej wyspy ogłosiły, że grupa turystów odnalazła na plaży na Sardynii amforę z czasów rzymskich. Osoby, które dokonały tego niecodziennego odkrycia zawiadomiły natychmiast pracujący tam personel. Ci z kolei przekazali naczynie odpowiednim służbom.

Na jedej z plaż na Sardynii turyści znaleźli starożytne naczynieNa jedej z plaż na Sardynii turyści znaleźli starożytne naczynieŹródło: Adobe Stock, fot: fabiano goremecaddeo
d2oqeh3
d2oqeh3

Znalezienie kamyków, muszelek czy nawet bursztynów na plażach nie jest niczym zaskakującym, choć i tak cieszy szczęśliwego znalazcę. Jednakże odkrycie amfory, czyli rzymskiego naczynia z wypalanej gliny, to dopiero prawdziwy fart. Te najbardziej charakterystyczne dla starożytności naczynia są różnej wielkości i często pokrywane były rozmaitymi dekoracjami.

Wyjątkowe znalezisko

Tym razem turyści w Porto Paglia zupełnie przypadkowo natrafili na plaży na dużą amforę na oliwę, pochodzącą najprawdopodobniej z II-IV wieku.

Jedna z kobiet, która znalazła naczynie najpierw powiadomiła o tym odkryciu pracowników sprzątających plażę. Ci zaś natychmiast wezwali karabinierów i poinformowali też miejscowe władze. Amfora o pokaźnych rozmiarach na polecenie urzędu do spraw ochrony zabytków została przewieziona z należytą uwagą i ostrożnością do biura Straży Przybrzeżnej.

Media do tej pory nie informują, czy odkrywcy cennego eksponatu mogą liczyć na ewentualne znaleźne.

d2oqeh3

Sardynia - luksus i bajeczne widoki

Sardynia to skalista wyspa, druga po Sycylii pod względem powierzchni na Morzu Śródziemnym. Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Pod względem administracyjnym należy ona do Włoch. Porto Paglia znajdujące się na Szmaragdowym Wybrzeżu, gdzie znaleziono rzymską amforę, jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych części wyspy. Nazwa Szmaragdowe Wybrzeże nie wzięła się przypadkowo, bowiem jest to niezwykle malowniczy fragment wybrzeża, a kolor wody w morzu właśnie tam przybiera turkusowo-szmaragdową barwę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rogowska Kolej Wąskotorowa, czyli sposób na przeniesienie się w czasie

d2oqeh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oqeh3