Trwa ładowanie...
d4l7qh5

Włochy. Po wielu latach znowu można wchodzić do Domu Kochanków

W słynnym parku archeologicznym ponownie udostępniony został jeden z najważniejszych zabytków Pompejów. Dom Kochanków, który poważnie ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi w 1980 r., ponownie jest otwarty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruiny Domu Kochanków zostały odkryte w 1933 roku
Ruiny Domu Kochanków zostały odkryte w 1933 roku (Instagram.com, Fot: pompeii_parco_archeologico)
d4l7qh5

O końcu robót w Domu Kochanków informują wszystkie media w Italii, a o ukończeniu wieloletniego procesu odnowy zabytku poinformował Dario Franceschini, włoski minister kultury.

Kompleks popadał od dawna w ruinę z powodu zaniedbań w pracach konserwacyjnych oraz w konsekwencji gwałtownych zjawisk pogodowych w tym rejonie kraju. W końcu problem dostrzeżono, a na remont przeznaczono dziesiątki milionów euro.

Rewitalizacja tego oraz innych budynków rozpoczęła się w 2014 r. w ramach współfinansowanej z funduszy unijnych inicjatywy pod nazwą Wielki Projekt Pompeje. Jego celem było przywrócenie świetności jednemu z najsłynniejszych na świecie parków archeologicznych. "Pompeje to historia odrodzenia i wzór dla całej Europy, jak należy zarządzać funduszami unijnymi" – przekazał z dumą Franceschini.

Ruiny Domu Kochanków (jego nazwa pochodzi od wielkiego, dobrze zachowanego malowidła ściennego) zostały odkryte w 1933 r. To jedna z najbardziej wartościowych pozostałości miasta, zburzonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. Ocalało z niego niemal w całości drugie piętro.

d4l7qh5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Skamieniałe "ślady diabła". Po 19 latach badań rozwiązali zagadkę

d4l7qh5

Podziel się opinią

Share
d4l7qh5
d4l7qh5