Trwa ładowanie...

Włochy. Po wielu latach znowu można wchodzić do Domu Kochanków

W słynnym parku archeologicznym ponownie udostępniony został jeden z najważniejszych zabytków Pompejów. Dom Kochanków, który poważnie ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi w 1980 r., ponownie jest otwarty.

Włochy. Po wielu latach znowu można wchodzić do Domu KochankówŹródło: Instagram.com, fot: pompeii_parco_archeologico
d1qtndm
d1qtndm

O końcu robót w Domu Kochanków informują wszystkie media w Italii, a o ukończeniu wieloletniego procesu odnowy zabytku poinformował Dario Franceschini, włoski minister kultury.

Kompleks popadał od dawna w ruinę z powodu zaniedbań w pracach konserwacyjnych oraz w konsekwencji gwałtownych zjawisk pogodowych w tym rejonie kraju. W końcu problem dostrzeżono, a na remont przeznaczono dziesiątki milionów euro.

Rewitalizacja tego oraz innych budynków rozpoczęła się w 2014 r. w ramach współfinansowanej z funduszy unijnych inicjatywy pod nazwą Wielki Projekt Pompeje. Jego celem było przywrócenie świetności jednemu z najsłynniejszych na świecie parków archeologicznych. "Pompeje to historia odrodzenia i wzór dla całej Europy, jak należy zarządzać funduszami unijnymi" – przekazał z dumą Franceschini.

Ruiny Domu Kochanków (jego nazwa pochodzi od wielkiego, dobrze zachowanego malowidła ściennego) zostały odkryte w 1933 r. To jedna z najbardziej wartościowych pozostałości miasta, zburzonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. Ocalało z niego niemal w całości drugie piętro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Skamieniałe "ślady diabła". Po 19 latach badań rozwiązali zagadkę

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj