Trwa ładowanie...
d3e5ed8

Woliński Park Narodowy

Największe atrakcje
Woliński Park Narodowy
Kraj
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Woliński Park Narodowy na terenie wyspy Wolin w województwie zachodniopomorskim posiada łącznie 44 kilometry tras turystycznych. Obejmuje głównie powierzchnię wodną oraz leśną, jedynie 16% terenów obejmuje tak zwany obszar nieleśny.

Woliński Park Narodowy – opis i charakterystyka krajobrazu

Powstanie Wolińskiego Parku Narodowego to zasługa leśnika i żołnierza AK, Mieczysława Tarchalskiego. W trakcie jego tworzenia w 1960 roku zajmował prawie trzykrotnie mniejszą od obecnej powierzchnię. Dowództwo nad pierwszym polskim parkiem morskim objął Leon Niedzielski.

Woliński Park Narodowy zajmuje prawie 11 hektarów. Można tutaj zobaczyć chociażby wiekowy Dąb Wolinian, w okolicach klifowego wybrzeża Zalewu Szczecińskiego, a także Głazy Piastowskie, niedaleko cyplu klifu Święta Kępa. Znajdują się tu takie znane punkty widokowe, jak Gosań czy Kawcza Góra, a także szerokie plaże, niezwykle atrakcyjne turystycznie. Na terenie parku znajdziemy jeziora naturalne, polodowcowe oraz sztuczne, a także liczne wysepki i cieśniny. Wskutek abrazji klifowego wybrzeża każdego roku linia brzegowa przesuwa się w głąb lądu nawet o 80 centymetrów.

Woliński Park Narodowy – atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć na terenie Wolińskiego Parku Narodowego:

  • Jezioro Turkusowe, otoczone wsiami, lasami i pagórkami. Powstało wskutek stopniowego zalewania starego wyrobiska kredy, a jego szmaragdowy kolor to zasługa refleksów, odbijanych od kredowych złóż na dnie. Tuż obok w krajobrazie wyróżnia się punkt widokowy, Góra Piaskowa, z której widać całą okolicę.
  • Zagroda Pokazowa Żubrów to 28 hektarów, położonych w lesie. Obiekt uruchomiono już w 1976 roku, a na początku były jedynie cztery stworzenia. Żubry rozmnaża się tu, dokarmia, hoduje i przekazuje do innych stad. Żyją tutaj także dziki, sarny, puchacze i bieliki.
  • Latarnia morska na wzniesieniu Kikut nieopodal Wisełki. Wysoki na ponad 18 metrów obiekt daje światło na długość ponad 19,6 kilometra. Projekt białej latarni o podstawie z kamieni polnych i cegieł powstał w Gdańsku, a obiekt zaczął działać od 1962 roku.
  • Bunkier V3 w Zalesiu. Obiekt był ściśle tajnym, hitlerowskim poligonem doświadczalnym, gdzie składowano pociski V3. Obecnie znajduje się tu ciekawa ekspozycja niemieckiej broni i pozostałości po stanowiskach ogniowych.
  • Grodzisko Lubin, zajmuje najwyższe wzniesienie nad Zalewem Szczecińskim i jest terenem corocznych, letnich wykopalisk archeologicznych. We wczesnośredniowiecznym grodzie zachowały się ruiny świątyni, najstarszej na całym Pomorzu, a dla turystów przygotowano na klifie tarasy widokowe z lunetami, zapewniającymi niezłą widoczność.
Woliński Park Narodowy
Czas lotu / jazdy samochodem

Z Warszawy 1 h 9 min/ 6 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

Od Warszawy 642 km (prawie 6 godzin jazdy), od Krakowa 715 km (7 h 24 minuty jazdy), od Gdańska 337 km (4 h 42 minuty jazdy), od portu lotniczego Szczecin-Goleniów 60 km (45 minut jazdy)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e5ed8
d3e5ed8
d3e5ed8