Wolin - skarby wyjątkowej wyspy i jej okolic
Wolin to jedno z najlepszych miejsc na wakacje nad morzem. To miejsce nad polskim Bałtykiem obdarzone hojnie zarówno naturą, historią jak i wydarzeniami kulturalnymi.
Wolin to jedno z najlepszych miejsc na wakacje nad morzem. To miejsce nad polskim Bałtykiem obdarzone hojnie zarówno naturą, historią jak i wydarzeniami kulturalnymi.
Utworzony w 1960 r. park obejmuję znaczną część wyspy Wolin. Na jego terenie znajdują się tereny leśne oraz wodne. Znajdują się tam to przepiękne klify, wraz z punktami widokowymi, takimi jak "Gosań" (94 m. n.p.m.) czy "Kawcza Góra" (61 m n.p.m.). To także Jezioro Turkusowe, będące pozostałością po odkrywkowych kopalniach kredy, cechujące się niespotykaną barwą. Ogromną popularnością cieszy się zagroda żubrów o wielkości 28 ha. Złociste, szerokie plaże jak magnes przyciągają teraz do kąpielisk Świnoujścia, Międzyzdrojów, Dziwnowa. Warte zobaczenia jest także Pojezierze Wolińskie, z niewielkimi i malowniczymi, kryptodepresyjnymi akwenami, jak Czajcze i Rabiąż, Namysłowskie i Warnowskie.
udm/if
Turystyka militarna na Wolinie
Zainteresowani militariami odnajdują na Wolinie liczne ślady II wojny światowej, ponieważ we wsi Lubin funkcjonowała wyrzutnia rakiet V1, we wsi Wicko znajdował się poligon doświadczalny wielokomorowego V3, w Dziwnowie ulokowany był duży ośrodek lotniczy, a w pobliskim Świnoujściu - baza Kriegsmarine.
Międzyzdroje - najpopularniejszy kurort nad Bałtykiem
Dla wielu turystów kurort ten to obowiązkowy punkt programu podróży po wybrzeżu Bałtyku. Do tego niespełna sześciotysięcznego miasteczka przyjeżdża w lecie nawet 40 tys. osób! Mimo tak dużej liczby turystów plaża jest czysta i bezpieczna. Polaków przyciąga nie tylko wypoczynek piaskach kurortu, wspaniałe krajobrazy i dobra infrastruktura turystyczna, ale także masa atrakcji, w tym słynny Europejski Festiwal Gwiazd. W mieście znajduje się także molo z przystanią dla statków. Ma ono prawie 400 metrów długości i należy do najdłuższych w Europie. Widać z niego zarówno Świnoujście, jak i blisko 100-metrową górę Gosań, najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu.
Centrum Wikingów w Skansenie na Wolinie
Jest to rekonstrukcja osady z IX - XI w. Na terenie skansenu znajdują się chaty, bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe. To niezwykłe miejsce pozwala na wyjątkową podróż w przeszłość, poprzez wcielenie się w rolę średniowiecznego mieszkańca Wolina. Istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach zawodów ginących, takich jak: ciesielstwo, szkutnictwo, kowalstwo. Na terenie skansenu odbywa się wiele imprez o charakterze kulturalno-edukacyjnym, wśród których największą sławę wśród turystów z całej Polski i Europy zyskał Festiwal Słowian i Wikingów. W tym roku odbędzie się jego dwudziesta edycja.
Najciekawsze imprezy w 2014 r.:
Święto Młodej Brzozy: 30 maja -1 czerwca Noc Świętojańska: 21-22 czerwca Warsztaty Miodobranie: 4-6 lipca XX Festiwal Słowian i Wikingów: 1-3 sierpnia Dziady: 24-25 października
W 2014 roku skansen czynny jest w godzinach: kwiecień - czerwiec: 10 - 16
lipiec - sierpień: 10 - 18
wrzesień - październik: 10 - 16
Ceny biletów:
normalny: 8,50 zł
ulgowy: 6,50 zł
Międzyodrze - nieodkryte zakątki
Międzyodrze położone jest w Dolinie Dolnej Odry pomiędzy dwiema odnogami rzeki Odry i jest jednym z najdalej wysuniętych na zachód obszarów Polski. To kraina w dużej części dzika i niedostępna. Poprzecinany siecią kanałów bagnisty teren stanowi raj zarówno dla ptaków oraz rzadkich gatunków roślin, jak i spragnionych przygód i kontaktu z dziewiczą naturą globtroterów. Ten wyjątkowy zakątek można poznawać na kajakach, pieszo oraz rowerami.
Plątanina kanałów stwarza atmosferę tajemniczości i pierwotnego piękna, nienaruszonego ludzką stopą, a "odkrywanie" nowych szlaków wodnych pozwala poczuć się niczym Kolumb odkrywający nowe lądy. Stowarzyszenie _ Republika Międzyodrza _ organizuje w ciągu roku wiele rajdów, na których można lepiej poznać to miejsce, m.in.: _ Hydrozagadka w szuwarach, Dwudniówka na Wzgórzach Krzymowskich, Nocna przygoda - pożegnanie wakacji _ czy _ Pegeerowska scheda _. Najbliższa impreza, która odbędzie się 14 czerwca, to Hydrozagadka w Szuwarach. Hasłem tegorocznej edycji będą "Zaginione światy". Zawodnicy rywalizować będą na trzech trasach: pieszo-kajakowej, pieszej podstawowej oraz pieszej krótkiej (rodzinnej).
Cennik rajdów - wpisowe:
rodzina (bez względu na liczbę osób): 20 zł
osoby indywidualne dorosłe: 10 zł
osoby indywidualne z ulgą (dzieci, młodzież ucząca się i studiująca, emeryci i renciści): 7 zł
Krzywy las w Gryfinie
Sosnowy bór o zdumiewających kształtach kryje się pod Gryfinem (woj. zachodniopomorskie). Składa się z ponad 400 identycznie wygiętych drzew, które zostały tu posadzone tuż przed II Wojną Światową. Jak doszło do powstania będącego pod ochroną lasu do dziś nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobna teza mówi, że obcięto je wszystkie tuż po posadzeniu, po czym gałązka boczna zamieniła się w pień, w konsekwencji czego skierowała się do nieba. Aby zobaczyć to osobliwe miejsce, należy dotrzeć do wsi Nowe Czarnowo, skąd szlakiem pieszym można dojść do tego wyjątkowego pomnika przyrody.
udm/if