Wspinaczka to twoje hobby? Tam warto się wybrać
Wspinaczka to pasjonujący i dostarczający sporej dawki adrenaliny sport, który jest idealny dla osób świetnie czujących się na większych wysokościach oraz lubiących pokonywać własne ograniczenia. W Polsce nie brakuje miejsc, które idealnie nadają się do uprawiania tego hobby. Wybraliśmy cztery, które cieszą się największym zainteresowaniem.
Jura Krakowsko-Częstochowska
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest zdecydowanie najpopularniejszym wśród wspinaczy miejscem na terenie naszego kraju. Na jej obszarze dostępnych jest wiele ciekawych dróg wspinaczkowych zlokalizowanych w przepięknej, malowniczej scenerii, z której słynie cały ten region. Warto wybrać się m.in. w pobliże średniowiecznych zamków w Olsztynie, Ogrodzieńcu czy Mirowie, a także odwiedzić Skałki Rzędkowieckie - bardzo popularne wśród wspinaczy miejsce, które tworzy wyjątkowy mur skalny o długości ok. kilometra.
Najbardziej znaną skałą w tym regionie jest Okiennik Wielki, którego ściany liczą sobie ok. 40 metrów wysokości. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników wspinaczki, a trudy pokonywania stromej skały wynagradza przepiękny widok, który roztacza się z jej szczytu. Przy dobrych warunkach pogodowych można z niego bowiem ujrzeć nie tylko przepiękną panoramę okolicy, ale także zamki w Mirowie i Bobolicach.
Góry Sokole
Góry Sokole to miejsce równie chętnie odwiedzane przez wspinaczy co Jura Krakowsko-Częstochowska. Są zbudowane głównie z granitów o wysokiej chropowatości, dzięki czemu dają stopom doskonałe oparcie i ułatwiają wspinaczkę. Nic dziwnego, że miejsce to cieszy się szczególnym uznaniem - zwłaszcza wśród początkujących adeptów wspinaczki, którzy mogą odbyć tam cenny trening zanim udadzą się w trudniejsze miejsca. Jednym z popularniejszych miejsc są Sokoliki. To właśnie na nich odbywają się treningi przed wyprawami w Tatry.
Góry Stołowe
Wyprawa w Góry Stołowe w celach wspinaczkowych to propozycja dla zaawansowanych miłośników zdobywania stromych skał. Wśród wspinaczy cały rejon Gór Stołowych jest określany wspólnym mianem Hejszowiny. Szczególnym uznaniem cieszą się tamtejsze piaskowce, które są bardzo wymagające pod względem sprzętu, techniki, a także umiejętności. Charakteryzują się one sporą kruchością, przez co na ich zdobywanie decydują się tylko pewni swoich umiejętności wspinacze. W Góry Stołowe warto się wybrać, jeśli posiadamy spore doświadczenie i odpowiedni sprzęt.
Tatry
Tatry to prawdziwy raj dla zaawansowanych i doświadczonych weteranów wspinaczki. Na terenie najwyższych gór w Polsce znajdują się bowiem najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w całej Polsce. Nie oznacza to jednak, że początkujący wspinacze muszą szukać rozrywki w innych miejscach, bo w Tatrach znajdują się także drogi dostosowane do umiejętności początkujących adeptów wspinaczki.
Bardzo ciekawą drogą dla zaawansowanych, pewnych swoich umiejętności wspinaczy, jest Prawy Dziędzielewicz VI, która zlokalizowana po zachodniej stronie Kościelca, przez wiele lat uznawaną także za najtrudniejszą w Polsce. Nie mniejszą popularnością cieszy się także Motyka V, a także trasa wiodąca prosto na Mięguszowiecki Szczyt Wielki.