Trwa ładowanie...

Wyjątkowa, krwistoczerwona plaża w Chinach. Niebawem może na zawsze zniknąć

Chiny nie słyną z tropikalnych plaż, które przyciągają spragnionych słońca urlopowiczów. Mimo tego jedna z nich wabi tłumy turystów z całego świata. Wszystko przez niezwykłą metamorfozę, która na niej zachodzi raz w roku. Poznaj tajemnicę czerwonego koloru plaży w Panjin.

Wyjątkowa, krwistoczerwona plaża w Chinach. Niebawem może na zawsze zniknąćŹródło: Shutterstock.com
d4m02ew
d4m02ew

Niezwykła plaża znajduje się w pobliżu miasta Panjin w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Raz w roku staje się czerwona, a niecodzienne zjawisko jest zasługą wodorostu - sodówki sueda. W przeciwieństwie do innych roślin świetnie radzi sobie na słonych i piaszczystych plażach. Zakwita w kwietniu i w maju, a latem nabiera purpurowego koloru, który utrzymuje się aż do końca października. Zarówno przewodniki turystyczne, jak i sami przyjezdni przekonują, że przyjechanie tu i zobaczenie plaży na własne oczy jest warte każdych pieniędzy.

Czerwona Plaża jest zagrożona

Plażę otaczają rozległe tereny podmokłe, które przez wielu badaczy uważane są za największe rozlewisko świata. Tworzą jeden z najciekawszych ekosystemów na ziemi, na który składają się ok. 400 gatunków dzikich zwierząt i 260 gatunków ptaków, w tym żurawie czy mewy.

Czerwona Plaża, Chiny / Shutterstock.com
Źródło: Czerwona Plaża, Chiny / Shutterstock.com

Choć plaża zasługuje na miano "chińskich Malediwów", jej piękno może przeminąć w ciągu kilku lat. Głównie ze względu na zmiany klimatyczne, degradację ze strony ludzi i ogromne zanieczyszczenia z jakimi borykają się Chiny. Dlatego służby ochrony środowiska stale o nią dbają.

Czerwona Plaża, Chiny / Shutterstock.com
Źródło: Czerwona Plaża, Chiny / Shutterstock.com

– W każdej chwili plaża może zniknąć z powierzchni ziemi, i to bez ostrzeżenia. Aby temu zapobiec, współpracujemy z naukowcami Uniwersytetu Technicznego w Dalian oraz Wyższej Szkoły Agrokultury w Shenyang – mówi Li Zhongjuan, strażnik czerwonej plaży.

d4m02ew

Pracownicy dokonują regularnych pomiarów i dbają o to, aby szkodliwa działalność człowieka nie wpłynęła na degradację środowiska.

Zobacz tez: Chiny: najdłuższy szklany most na świecie

d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj