Wyjątkowe cmentarze w Polsce. Które warto odwiedzić?
Większość osób odwiedza cmentarze w dzień Wszystkich Świętych, ale wtedy gościmy głównie na nekropoliach, na których spoczywają nasi bliscy. Jednak wiele cmentarzy w Polsce ma zabytkowy charakter czy ciekawą i długą historię, przez co warto je odwiedzić np. przy okazji spaceru.
Ciekawe nekropolie znajdziemy nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach i wsiach. Polecamy wejść na ich teren, aby zobaczyć zabytkowe nagrobki oraz poczuć melancholijną, pełną zadumy atmosferę tych miejsc.
Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Zabytkowy Cmentarz Powązkowski to najbardziej znana nekropolia w Polsce, miejsce spoczynku wielu ważnych osobistości oraz najstarszy cmentarz w stolicy, którego początki sięgają końca XVIII wieku. Na początku jego teren liczył sobie ok. 2 ha, obecnie to aż 44 ha. Na jego skraju znajduje się zaprojektowany przez Dominika Merliniego - nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - kościół św. Karola Boromeusza.
Obecnie na warszawskich Powązkach spoczywa ok. miliona zmarłych. Wśród nich są też ważne osobistości ze świata polityki, religii i kultury. Podczas wizyty na Cmentarzu Powązkowskim warto przejść się Aleją Zasłużonych oraz odwiedzić groby i kwatery takich ważnych osobistości, jak m.in. Hugo Kołłątaj, Czesław Niemen czy Władysław Reymont. Powązki zachwycają swoimi zabytkowymi pomnikami, nagrobkami i wyjątkową atmosferą, jaka panuje na jednym z największych i najstarszych cmentarzy w Polsce.
Stary Cmentarz w Łodzi
Stary Cmentarz w Łodzi na tle innych polskich nekropolii wyróżnia się przede wszystkim swoim wielowyznaniowym charakterem, który świetnie oddaje wielokulturowość XIX-wiecznej Łodzi. W jednym miejscu pochowani są wierni kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego. Na Starym Cmentarzu spoczywają także ważne osobistości z Łodzi - przedsiębiorcy, politycy, działacze społeczni, a także lekarze, prawnicy oraz osoby związane z kulturalną sferą działalności miasta.
Cmentarz ten warto odwiedzić głównie ze względu na liczne zabytkowe nagrobki. Ponad 200 znajduje się w rejestrze zabytków, a wiele jest prawdziwymi dziełami sztuki. Najbardziej znanym zabytkowym obiektem na terenie tej nekropolii, jest mauzoleum Karola Scheiblera. Ma ono postać ogromnej, utrzymanej w stylu neogotyckim kaplicy. Zostało ono zaprojektowane przez Józefa Dziekońskiego i Edwarda Lilpopa.
Cmentarz Łemkowski w Świerzowej Ruskiej
Świerzowa Ruska to niewielka łemkowska wieś w Beskidzie Niskim. Początki jej istnienia sięgają XVI wieku. Po II wojnie światowej miejscowa ludność została przesiedlona, a wieś całkowicie opuszczona. Po Łemkach od wieków zamieszkujących te tereny pozostał stary cmentarz, ale - niestety - do naszych czasów zachował się tylko w niewielkim stopniu. Stanowi jednak bardzo ważną pamiątkę po ludziach, którzy dawniej żyli, pracowali i umierali na tych terenach.
Obecnie do wsi można dostać się jednym ze szlaków turystycznych utworzonych tu po 2015 roku. Przez nekropolię biegnie także ścieżka edukacyjna, dzięki której można lepiej poznać kulturę i historię Łemków. Na samym cmentarzu można natomiast podziwiać dwadzieścia kamiennych nagrobków pochodzących z różnych czasów, drewniane krzyże oraz rzeźby.
Cmentarz Muzułmański w Kruszynianach
Mimo tego, że obecnie Polska jest krajem głównie chrześcijańskim, na terenie naszego kraju od wieków mieszkały mniejszości religijne. Oprócz ludności żydowskiej jedną z nich byli muzułmanie, a konkretnie Tatarzy, którzy przybyli na polskie ziemie już 600 lat temu. To właśnie oni założyli w XVII wieku cmentarz w Kruszynianach.
Najstarszy zachowany na nim nagrobek liczy sobie ponad 300 lat - pochodzi bowiem z 1699 roku. Warto wiedzieć, że cmentarz ten jest stale użytkowany przez miejscowych wyznawców islamu. Obok zabytkowych nagrobków o 200-, 300-letniej historii można więc spotkać współczesne mogiły, co stwarza niepowtarzalne wrażenie i wywołuje zadumę nad przemijaniem.