Wyjątkowe miejsce na Bałkanach. Nietknięty zakątek zachwyca
Rzeka Vjosa w Albanii jest ostatnią dużą i dziką rzeką w Europie. Dzięki temu w 2023 roku została ogłoszona parkiem narodowym. Rok 2024 dzięki Mireli Kumbaro, minister Turystyki i Środowiska Albanii, przynosi jej oczekiwanie na wpis na listę UNESCO.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
W ramach programu "Człowiek i biosfera" albańska minister Turystyki i Środowiska Mirela Kumbaro ogłosiła rozpoczęcie prac nad wpisaniem rzeki Vjosa na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Vjosa - wyjątkowe miejsce w Albanii
- Miło mi było gościć zespół UNESCO w Ministerstwie Turystyki i Środowiska, z którym rozpoczynamy prace nad wpisaniem Vjosy na listę światowego dziedzictwa poprzez program "Człowiek i biosfera" - powiedziała Kumbaro po spotkaniu z delegacją, która przybyła do Tirany.
Minister dodała, że to właśnie ten "globalny program ma na celu stworzenie podstaw naukowych do poprawy relacji między ludźmi a przyrodą, w której żyją, na rzecz zrównoważonego rozwoju, który chroni środowisko".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Europejski kraj rozkochuje w sobie Polaków. "Od kilku lat zyskuje na popularności"
- Czeka nas intensywna praca przy przygotowaniu wniosku, który Ministerstwo Turystyki i Środowiska oraz Narodowa Agencja Obszarów Chronionych złoży do UNESCO w tym roku o nadanie kolejnego międzynarodowego paszportu królowej europejskich rzek oraz dodanie kolejnego Albanii klejnotu na listę UNESCO - powiedziała.
Przypomnijmy, że w 2023 r. Vjosa jako ostatnia duża i dzika rzeka Europy została ogłoszona parkiem narodowym. Jest ona domem dla wielu rzadkich gatunków dzikich zwierząt, w tym ponad 150 skrzydlatych owadów, około 60 mięczaków, przynajmniej 31 gatunków ryb, 31 gadów, 257 ptaków i około 70 ssaków. 13 gatunków zwierząt zostało uznanych za zagrożone, a sam region jest tak nietknięty, że o rzece Vjosa wiemy mniej niż o Amazonce.
Dzięki nagłaśnianiu informacji o niezwykłości tego regionu, jest on coraz popularniejszym kierunkiem wycieczek turystycznych - organizowane są raftingi, a amatorzy spędzania wolnego czasu na łonie natury próbują eksplorować teren.
Potencjał turystyczny miejsca jest bardzo duży. Należy mieć jednak nadzieję, że władze Albanii mając na uwadze jego dobro, będą chronić go przed nadmiernym wykorzystywaniem w celu zarobku turystycznego, by jego atuty zostały zachowane jak najdłużej w stanie nienaruszonym.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.