Polskie winnice
Kolejną propozycją jest wypoczynek połączony z degustacją win. Plantacje winorośli kojarzą się głównie z krajobrazem Francji i Włoch, ale Polska ma również coraz więcej do zaoferowania.
Polskie plantacje ulokowane są głównie na południu - w najcieplejszych rejonach kraju: w województwach lubuskim, dolnośląskim i podkarpackim. Podstawą powodzenia jest odpowiednie położenie winnicy: najlepsze są stoki osłonięte od wiatru, o ekspozycji południowo-zachodniej, czyli odznaczające się największym możliwym nasłonecznieniem.
Ponad 30-letnią historią może pochwalić się winnica Golesz w Jaśle. Na powierzchni 1,5 ha uprawianych jest kilka tysięcy krzewów winorośli. Podstawową działalnością gospodarstwa, jest realizowany od kilkunastu lat program testowania nowych odmian pod kątem przydatności do polskich warunków klimatycznych. Na przestrzeni lat odmiany były sprowadzane z różnych zagranicznych placówek badawczych, głównie z Węgier, Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Czech, Niemiec, USA i Kanady.
Malowniczo położona wśród wzgórz Winnica Miłosz w Łazie (koło Zaboru) nawiązuje do przedwojennych tradycji samej osady oraz historii winiarstwa zielonogórskiego. Tutaj właśnie znajdziemy charakterystyczne stare odmiany winorośli takie jak Pinot Noir, Pinot Blanc czy Müller Thurgau, ale także nowsze - między innymi Malverina, Devin, Zweigeltrebe, Alibernet czy Dornfelder. Winnica zajmuje dwie działki o łącznej powierzchni 4,5 ha oraz dysponuje budynkiem, w którym przyjmowani są goście i odbywają się degustacje.
W malowniczym województwie lubuskim, w otoczeniu lasów, rzek i jezior, położona jest np. winnica Kinga. Niedaleko Nowej Soli, w miejscowości Stara Wieś uprawia się ponad 40 odmian winorośli. Winnica zbiera owoce deserowe z 2500 krzewów oraz, z coraz większym powodzeniem, produkuje wino z 2000 krzewów moszczowych.