Trwa ładowanie...

Wyspa Faisans. Co pół roku należy do innego państwa

Francja i Hiszpania co pół roku przekazują sobie niewielkie terytorium. Chodzi o wysepkę Faisans, będącą najmniejszym kondominium na świecie. Okazuje się, że odegrała ona ważną rolę w relacjach między tymi dwoma narodami.

Wyspa Faisans. Co pół roku należy do innego państwaŹródło: hendaye-tourisme.fr
d2vec0v
d2vec0v

Francuski kurort Hendaye i baskijskie miasteczko Fuenterrabía tworzą niemal jedną całość. Są nie tylko podobne, ale mają nawet zbliżoną liczbę mieszkańców - w każdym z nich żyje ok. 17 tys. osób. Słyną ze świetnie zachowanych zabytków i pięknych rezydencji. Miasta przedziela naturalna granica – rzeka Bidasoa.

Niczym szczególnym się nie wyróżnia, mimo wszystko jej nazwa wielu osobom obiła się o uszy. To za sprawą niewielkiej wysepki Faisans. Jest najmniejszym kondominium (terytorium zarządzane wspólnie przez co najmniej dwa państwa. Było nim np. Wolne Miasto Kraków w latach 1815–1846, nad którym władze sprawowały Austria, Prusy i Rosja).

Obraz upamiętniający podpisanie traktatu pirenejskiego, fot. Jacques Laumosnier / Wikimedia Commons CC0
Źródło: Obraz upamiętniający podpisanie traktatu pirenejskiego, fot. Jacques Laumosnier / Wikimedia Commons CC0

Co ciekawe, Faisans co 6 miesięcy należy do innego państwa - na przemian do Hiszpanii i Francji. Jak to możliwe? Aby zrozumieć tę nietypową sytuację, należy cofnąć się do 1660 r., kiedy to Ludwik XIV, młody król Francji, spotkał się na wyspie ze swoim wujem Filipem IV, królem Hiszpanii, z okazji zaślubin z jego córką - Marią Teresą.

Zobacz też: Wyjątkowy kurort na wyspie tylko dla kobiet

Rok wcześniej małżeństwo było przedmiotem długich negocjacji. W ciągu kilku miesięcy zorganizowano aż 24 konferencje, które zakończyły się 7 listopada 1659 r. traktatem pokojowym, wieńcząc tym samym trwającą 24 lata wojnę. To właśnie od częstych spotkań wywodzi się druga nazwa wyspy: Île de la Conférence. W 1861 r. oba kraje wspólnie ufundowały pomnik upamiętniający owe wydarzenia.

Wyspa Faisans, fot. hendaye-tourisme.fr
Źródło: Wyspa Faisans, fot. hendaye-tourisme.fr

Od momentu podpisania traktatu pirenejskiego, wysepka o wielkości 320 m kw. jest kondominium Francji i Hiszpanii. Zarządza nią dwóch wicekróli, oficerów marynarki wojennej. Po stronie francuskiej administrowaniem jest dowódca bazy Adour, a po hiszpańskiej - dowódcą bazy w Fuenterrabía i San Sebastián.

d2vec0v

Na Faisans nie prowadzi most, więc turyści podziwiają ją głównie z brzegu rzeki. Jest też możliwość podpłynięcia łódeczką lub kajakiem, jednak zamiar ten należy wcześniej zgłosić w informacji turystycznej.

d2vec0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vec0v