Trwa ładowanie...
d38s0rn

Wyspa Faisans. Co pół roku należy do innego państwa

Francja i Hiszpania co pół roku przekazują sobie niewielkie terytorium. Chodzi o wysepkę Faisans, będącą najmniejszym kondominium na świecie. Okazuje się, że odegrała ona ważną rolę w relacjach między tymi dwoma narodami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Faisans odegrała znaczącą rolę w relacjach między Hiszpanią a Francją. Podpisano na niej traktat pokojowy
Faisans odegrała znaczącą rolę w relacjach między Hiszpanią a Francją. Podpisano na niej traktat pokojowy (hendaye-tourisme.fr)
d38s0rn

Francuski kurort Hendaye i baskijskie miasteczko Fuenterrabía tworzą niemal jedną całość. Są nie tylko podobne, ale mają nawet zbliżoną liczbę mieszkańców - w każdym z nich żyje ok. 17 tys. osób. Słyną ze świetnie zachowanych zabytków i pięknych rezydencji. Miasta przedziela naturalna granica – rzeka Bidasoa.

Niczym szczególnym się nie wyróżnia, mimo wszystko jej nazwa wielu osobom obiła się o uszy. To za sprawą niewielkiej wysepki Faisans. Jest najmniejszym kondominium (terytorium zarządzane wspólnie przez co najmniej dwa państwa. Było nim np. Wolne Miasto Kraków w latach 1815–1846, nad którym władze sprawowały Austria, Prusy i Rosja).

   Obraz upamiętniający podpisanie traktatu pirenejskiego, fot. Jacques Laumosnier / Wikimedia Commons CC0
(Obraz upamiętniający podpisanie traktatu pirenejskiego, fot. Jacques Laumosnier / Wikimedia Commons CC0)

Co ciekawe, Faisans co 6 miesięcy należy do innego państwa - na przemian do Hiszpanii i Francji. Jak to możliwe? Aby zrozumieć tę nietypową sytuację, należy cofnąć się do 1660 r., kiedy to Ludwik XIV, młody król Francji, spotkał się na wyspie ze swoim wujem Filipem IV, królem Hiszpanii, z okazji zaślubin z jego córką - Marią Teresą.

Zobacz też: Wyjątkowy kurort na wyspie tylko dla kobiet

Rok wcześniej małżeństwo było przedmiotem długich negocjacji. W ciągu kilku miesięcy zorganizowano aż 24 konferencje, które zakończyły się 7 listopada 1659 r. traktatem pokojowym, wieńcząc tym samym trwającą 24 lata wojnę. To właśnie od częstych spotkań wywodzi się druga nazwa wyspy: Île de la Conférence. W 1861 r. oba kraje wspólnie ufundowały pomnik upamiętniający owe wydarzenia.

   Wyspa Faisans, fot. hendaye-tourisme.fr
(Wyspa Faisans, fot. hendaye-tourisme.fr)

Od momentu podpisania traktatu pirenejskiego, wysepka o wielkości 320 m kw. jest kondominium Francji i Hiszpanii. Zarządza nią dwóch wicekróli, oficerów marynarki wojennej. Po stronie francuskiej administrowaniem jest dowódca bazy Adour, a po hiszpańskiej - dowódcą bazy w Fuenterrabía i San Sebastián.

d38s0rn

Na Faisans nie prowadzi most, więc turyści podziwiają ją głównie z brzegu rzeki. Jest też możliwość podpłynięcia łódeczką lub kajakiem, jednak zamiar ten należy wcześniej zgłosić w informacji turystycznej.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d38s0rn

Podziel się opinią

Share
d38s0rn
d38s0rn