Trwa ładowanie...

Wyspa Węży. Ukraiński symbol oporu z wyjątkową historią

Ostriw Zmijinyj, czyli Wyspa Węży, to niewielka wyspa, położona na należących do Ukrainy wodach terytorialnych, na Morzu Czarnym. Świat usłyszał o niej już w pierwszym dniu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, kiedy to stała się ona symbolem oporu wobec agresji rosyjskiej.

Wyspa Węży w 2008 rokuWyspa Węży w 2008 rokuŹródło: Wikimedia Commons, fot: Фотонак
d33c2md
d33c2md

Niewielki, skalisty kawałek lądu o powierzchni zaledwie 0,205 km² jest dziś jednym z symboli walki o wolną Ukrainę. Nie każdy jednak wie, że historia Wyspy Węży sięga dużo dalej, a mianowicie aż do czasów starożytnych.

Jak głosi legenda, dawno temu należącą wówczas do Grecji wyspę zamieszkiwał m.in. mityczny Achilles. Właśnie na cześć Achillesa, wzniesiono na wyspie świątynię jego imienia. W starożytności Wyspa Węży nazywana była przez Greków Leuke, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "białą wyspę".

W kolejnych stuleciach Wyspa Węży przechodziła z rąk do rąk

W czasach Impreium Otomańskiego wyspa zyskała nowe imię – Yilan Adasi, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie "wyspę węży". Z kolei Grecy zwykli nazywać ją Fidonisi.

d33c2md

Właśnie u jej wybrzeży, 14 lipca 1788 roku, podczas wojny rosyjsko-tureckiej, rozegrała się słynna, zakończona zwycięstwem Rosjan, bitwa morska. W latach 1825–1856 wyspa należała już do Imperium Rosyjskiego, zaś w 1877 roku Turcy przekazali ją Rumunii.

Także w czasie II wojny światowej o Wyspę Węży toczyły się walki. W 1940 roku Związek Radziecki wymusił na Rumunii zwrot terytorium, zaś już po rozpadzie ZSRR, w 1991 roku wyspa znalazła się w granicach niepodległej Ukrainy. Wówczas to została całkowicie zdemilitaryzowana.

Obszar wyspy nie był dostępny dla turystów, na jej obszarze znajdowały się jedynie stacja badań morskich i kilka obiektów administracyjnych, zamieszkałych przez stacjonujących tam pograniczników i ich rodziny. Od 24 lutego 2022 roku, w wyniku agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Wyspa Węży ponownie znajduje się w rosyjskich rękach.

d33c2md

Wyspa Węży to nie tylko złoża naturalne, ale też wyjątkowe owoce morza

Powodem, dla którego o Wyspę Węży przez lata toczyły się międzypaństwowe spory są znajdujące się tuż obok bogate złoża ropy i gazu. Co ciekawe, wokół wyspy odnotowano również obecność licznych gatunków stworzeń morskich.

Jak donoszą badacze fauny i flory morskiej, wody wokół Wyspy Węży zamieszkuje ponad 60 wyjątkowych gatunków stworzeń morskich, których próżno szukać w innych rejonach Morza Czarnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

No fly zone nad Ukrainą? Generał wyjaśnia obawy NATO

d33c2md
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d33c2md

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj