Wyspa wiecznej wiosny rozbłyśnie barwami tęczy. Nie trzeba lecieć do Rio
Od 26 lutego do 9 marca na ulicach miast i miasteczek Madery będzie można spotkać ludzi w bogato zdobionych kostiumach, tancerzy poruszających się w rytmie samby oraz przebierańców w satyrycznych strojach. To wszystko w ramach obchodów karnawału, który potrwa przez dwa tygodnie.
Karnawał na Maderze to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym wyspy. Co roku przyciąga tysiące turystów, którzy chętnie biorą udział w widowiskach i innych uroczystościach.
Jeśli ktoś chce w czasie urlopu poczuć autentycznego ducha odwiedzanego miejsca, nie powinien się wahać i już teraz zaplanować wyjazd na Maderę na przełomie lutego i marca. Szczególnie, że po zakończeniu ferii zimowych w Polsce ceny spadają, a liczba ofert nadal jest imponująca.
Wielka Parada Alegoryczna
Główne uroczystości karnawałowe skupią się w stolicy wyspy, Funchal, ale małe parady i imprezy tematyczne są organizowane także w pozostałych gminach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Całoroczny raj. O atrakcjach można mówić godzinami
Przez dwa tygodnie ulice Funchal wypełnią się energetyczną muzyką i radosną atmosferą. Punktem kulminacyjnym jest Wielka Parada Alegoryczna, która odbędzie się w sobotni wieczór, 1 marca. To niezwykłe wydarzenie, w którym uczestniczą setki tancerzy ubranych w bogato zdobione kostiumy, a miasto rozbrzmiewa energetycznymi dźwiękami karnawałowej muzyki. Do jej rytmów tańczą artyści przemierzający ulice na ozdobnych platformach – można tu poczuć klimat karnawałów latynoamerykańskich przemieszany z unikalnym, portugalskim charakterem.
Drugim niezwykle popularnym wydarzeniem karnawałowym jest Parada Trapalhão, która w tym roku odbędzie się 4 marca. To bardziej swobodna i humorystyczna odsłona świętowania, w której każdy może wziąć udział. Uczestnicy prezentują kreatywne i często satyryczne przebrania, nawiązujące do bieżących wydarzeń politycznych, kulturowych czy społecznych.
- Podczas karnawału na Maderze nie brakuje licznych imprez towarzyszących. Funchal organizuje koncerty na żywo, występy artystyczne oraz zabawy uliczne, które trwają do późnych godzin nocnych. W wielu restauracjach i hotelach odbywają się tematyczne kolacje oraz bale maskowe, nawiązujące do tradycji karnawa łowych. To czas, kiedy Madera tętni życiem, a każdy zakątek wyspy staje się sceną do wspólnego świętowania – mówi Michał Głowa, country manager w biurze podróży Click&Go.
Madera – więcej niż karnawał
W ostatnich latach Madera zyskuje coraz większą popularno ść jako całoroczny kierunek urlopowy. Jak podkreśla Michał Głowa, wyspa jest bardzo dobrą alternatywą dla bardziej popularnych, nieco zatłoczonych i droższych Kanarów. Pogoda pozwala na wypoczynek przez cały rok.
Co ważne, kierunek jest bardzo przystępny cenowo - przykładowo czteroosobowa rodzina zje obiad spokojnie za 50-70 euro (210-290 zł). Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tam ciekawe trasy trekkingowe, można też ponurkować, wybrać się w rejs z oglądaniem wielorybów, skorzystać z basenów z wodami termalnymi, a przede wszystkim podziwiać spektakularne widoki.
- Obowiązkowym punktem podczas wizyty na Maderze jest klif Cabo Girão, jeden z najwyższych w Europie, wznoszący się na wysokość 580 m n.p.m. Znajduje się tu taras ze szklaną podłogą, z którego rozpościerają się spektakularne widoki na wybrzeże i ocean. Pasjonaci wędrówek mogą wybierać spośród licznych szlaków pieszych prowadzących wzdłuż lewad – typowych dla tej wyspy kanałów irygacyjnych, które ciągną się przez bujne lasy i zielone doliny – zachęca Michał Głowa.
- Lasy wawrzynowe Madery, będące domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt, są unikatowe na skalę światową i w związku z tym w 1999 r. zostały wpisane na listę UNESCO - dodaje ekspert. - Wyspa kryje także malownicze miasteczka, takie jak Santana, które zachwyca tradycyjnymi domkami krytymi strzechą, stanowiącymi doskonały przykład lokalnej architektury. Z kolei Porto Moniz, słynące z naturalnych basenów lawowych, to miejsce, gdzie można zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie morskiej i podziwiać wulkaniczne formacje skalne oraz wspaniałe widoki na ocean – wymienia.
Lokalne przysmaki
Madera to także doskonały kierunek dla smakoszy. Kuchnia wyspy łączy portugalskie tradycje z unikalnymi, lokalnymi wpływami. Do obowiązkowych specjałów należy espetada – są to soczyste szaszłyki wołowe, pieczone na gorącym węglu, a także bolo do caco – okrągły chleb, który tradycyjnie podawany jest z masłem czosnkowym. Na koniec warto spróbować słynnego wina madeira, które w historii wyspy ma wyjątkowe znaczenie i stanowi doskonałe zakończenie każdego posiłku.
Madera zachwyca spektakularnymi krajobrazami, malowniczymi szlakami i unikalną przyrodą. Bez względu na porę roku, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od festiwalowej energii karnawału po spokojne wędrówki wśród malowniczych krajobrazów.