Trwa ładowanie...

Zakopane. Pierwszy śnieg pod Tatrami. Biały poranek w zimowej stolicy Polski

W poniedziałek po południu zaczęło sypać nie tylko w Tatrach, ale i na całym Podhalu. Dziś rano mieszkańcy Zakopanego i okolicznych miejscowości obudzili się więc z zimowym krajobrazem za oknem. Media społecznościowe już zalała fala zdjęć z białym puchem w roli głównej.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zima w Zakopanem 12 październikaZima w Zakopanem 12 październikaŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d6adbsb
d6adbsb

To pierwszy śnieg tej jesieni w zimowej stolicy Polski. O białym puchu na Kasprowym Wierchu informowaliśmy w zeszłym tygodniu. Według prognozy opady mogą występować do końca tego tygodnia, na przemian z deszczem - temperatury w Zakopanem nie będą minusowe, jedynie w nocy możemy spodziewać się 0 st. C. Internauci prześcigają się we wrzucaniu zdjęć z białym puchem. "Jak z bajki", "Czysta magia", "Pakuję walizki i jadę!" - czytamy w komentarzach.

Śnieg leży także w okolicznych miejscowościach na Podhalu, m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej. Z rana, gdy nie zdążył jeszcze stopnieć, internauci uchwycili magiczne zimowe klimaty.

Jak informuje PAP, po opadach śniegu na drogach powiatu tatrzańskiego jest bardzo ślisko - zalega tam śnieg lub błoto pośniegowe, a temperatura oscyluje około jednego stopnia Celsjusza. Pod naporem śniegu łamią się drzewa i gałęzie. Policja apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności. We wtorek rano policja odnotowała pierwsze kolizje na śliskich drogach powiatu tatrzańskiego.

d6adbsb

Tatry - prawdziwa zima i bardzo trudne warunki

W Tatrach w tym tygodniu śnieg na pewno nie zniknie - temperatury w ciągu dnia mają wynosić nawet -3 st. C, a w nocy do - 8 st. C. Pierwszy puch na Kasprowym Wierchu zanotowano 8 października. Ma padać do niedzieli włącznie.

Jak informuje TPN, w Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki i odradza wyjść w góry. Zarówno w partiach reglowych, jak i graniowych mamy świeży opad białego puchu. Warunki są trudne i niebezpieczne, a śnieg mokry i ciężki.

Szlaki są nieprzetarte, a w wyższych partiach Tatr, w miejscach zacienionych mogą występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w tej części gór jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

d6adbsb

Dodatkowo pod wpływem ciężaru śniegu (okiść) gałęzie łamią się, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niektórych szlakach są powalone i połamane drzewa. Z powodu złych warunków na trasie Palenica Białczańska - Włosienica fasiągi nie kursują.

Źródło: TPN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d6adbsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj