Trwa ładowanie...

Zamek krzyżacki w Elblągu. Archeolodzy chcą odkryć jego tajemnicę

Wieki temu w południowo-zachodniej części Elbląga znajdowała się imponującej wielkości warownia. Był to najważniejszy zamek krzyżacki w całych Prusach. - Gdyby ocalał, dziś Elbląg byłby drugim Malborkiem – uważa prof. Fabian Welc. Czy archeologom uda się więcej dowiedzieć na temat zabytku sprzed prawie 600 lat?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

ElblągElblągŹródło: Getty Images
d5r4g0c
d5r4g0c

Dawny zamek w Elblągu ma wielkie znaczenie dla historii miasta. Dlaczego już nie istnieje? Po wybuchu ogólnokrajowego powstania Związku Pruskiego, 6 lutego 1454 r. krzyżacka warownia została zaatakowana. Zajęto ją po sześciu dniach i z rozkazu Rady Starego Miasta zburzono. Przez następne sto lat pozostawała w stanie ruiny.

Do dzisiaj przetrwały tylko szczątki urządzeń obronnych obiektu oraz fragmenty wschodniego skrzydła podzamcza i skrzydła przeciwległego, w którym obecnie mieści się siedziba muzeum. Natomiast archeolodzy chcą zbadać pozostałości, które kryją się pod ziemią. Na razie udało im się natrafić na fragmenty baszty, jednak przed nimi lata pracy.

- Myślę, że jest to projekt na dziesięć lat. Zobaczymy, jakie będą rezultaty naszych badań. Może się okazać, że znajdziemy taki fragment, który da się wyeksponować i stworzyć np. park archeologiczny. Myślimy również, jeśli pozwolą na to wyniki badań, o stworzeniu aplikacji, dzięki której będzie można zwiedzić zamek wirtualnie. Cały czas myślimy o tym, jak miasto mogłoby tę wiedzę wykorzystać do celów promocyjnych. Elbląg jest wielką, niewykorzystaną szansą, jeśli chodzi o turystykę – mówi w rozmowie z portalem "info.elblag.pl" prof. Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

Skrzydło południowe muzeum w Elblągu
Skrzydło południowe muzeum w Elblągu

Zamek krzyżacki w Elblągu – naukowcy mają przed sobą niezwykle trudne zadanie

Profesor dodał, że zamek krzyżacki kiedyś był jednym z najpiękniejszych i największych zamków w Prusach. Dziś jego wygląd wciąż pozostaje zagadką, ale tę tajemnicę postanowili odkryć naukowcy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przypuszcza się, że obiekt w Elblągu był pierwowzorem dla wszystkich innych, późniejszych tego typu zamków.

d5r4g0c

- Problem polega na tym, że nie mamy praktycznie żadnych danych odnoszących się do struktury i planu tego zamku. Naszym zadaniem jest więc ustalenie tych dwóch kwestii. To bardzo trudne zadanie – tłumaczy prof. Fabian Welc.

Podzamcze w Elblągu
Podzamcze w Elblągu

Jak wyjaśnia portal "info.elblag.pl", poszukiwania elbląskiego zamku krzyżackiego rozpoczęły się w czerwcu tego roku od badań geofizycznych fragmentu terenu przy elbląskim muzeum. Pozwoliły one na ustalenie, w którym miejscu kiedyś znajdowała się imponujących rozmiarów baszta, jeden z elementów zabudowy zamkowej. Potwierdzić tę informacje miały wykopy, które odbyły się w pierwszej połowie września. To się udało. Ale to dopiero początek prac.

- Aby sprostać zadaniu, zastosujemy wszystkie najnowocześniejsze metody. Jeszcze w tym roku planujemy badania na zdecydowanie większą skalę. Te, które się odbyły to szkolenie, uczyliśmy się, jaką wypracować metodykę, jak dobrać się do tego zamku. Następnym etapem będą weryfikacyjne, specjalistyczne wiercenia geologiczne. Dopiero ostatnim elementem będą badania archeologiczne – przekazał dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

d5r4g0c

Źródło: info.elblag.pl

Poszukiwania w Zamku Czocha. Jest szansa na odkrycie zupełnie nowych pomieszczeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d5r4g0c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5r4g0c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj