Trwa ładowanie...
d1tt5ld

Zamek Książ

Największe atrakcje
Zamek Książ
Kraj
Region
d1tt5ld
Zamek Książ - planowana główna kwatera Adolfa Hitlera Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Zamek Książ w Wałbrzychu to cenna i popularna atrakcja Dolnego Śląska. Cennik Zamku Książ znajdziemy w poniższej tabelce. Na miejscu czekają na nas również hotel, palmiarnia, podziemia, wystawy. Warto wybrać się także na nocne zwiedzanie Zamku Książ.

Zamek Książ – historia dawna

Zamek Książ jest trzecim polskim zamkiem pod względem rozmiaru. Wyprzedzają go jedynie Malbork oraz Kraków. Budowę warowni – ”Klucza do Śląska” – zarządził książę Bolko I Surowy. Trwała ona w latach 1288-92. Książęcą Górę wzniesiono na wzgórzu pośród lasów. Od 1382 obiekt zwano Książęcym Kamieniem. Od 1509 roku panowała na nim rodzina Von Hochberg, a największa przebudowa przypadła na początek XVIII w.

W drugiej połowie XIX w. dzięki Janowi Henrykowi XI wokół Zamku Książ wybudowano drogi, zasadzono więcej drzew, założono parki, szkołę kucharską, młodych robotników uczono w systemie wieczorowym i pomagano potrzebującym. Drugą wielką przebudowę warowni w latach 1908-23 zawdzięczamy jego synowi. Jan Henryk XV wzniósł również Palmiarnię w Wałbrzychu dla swojej żony, księżnej Daisy.

Zamek Książ – historia współczesna

Podczas gdy 2 synowie Jana Henryka XV walczyli z hitlerowcami, naziści przejęli Zamek Książ w 1941 roku. Rozpoczęła się trzecia przebudowa obiektu o nieco barbarzyńskim charakterze, z przeznaczeniem pod kwaterę Hitlera i budową tuneli podziemnych. Po wojnie część majątku ruchomego rozgrabiły wojska radzieckie, stacjonujące na terenie Zamku Książ. Plądrowania i dewastacji dopełnili szabrownicy.

Dopiero od roku 1956 warownię stopniowo zabezpieczał Wojewódzki Konserwator Zabytków z Wrocławia. W 1967 roku zasypano nazistowski szyb windowy. Remonty trwały, a Zamek Książ przejęła Gmina Wałbrzych w 1991 roku. Stopniowo część wyposażenia wróciła szczęśliwie do właścicieli kompleksu.

Zamek Książ – podziemia

Podziemia Zamku Książ są dostępne do zwiedzania dopiero od 16 października 2018 roku. Historyczna trasa obejmuje ok. 500 m różnorodnych tuneli wydrążonych rękami więźniów na głębokości 50 m pod budynkiem. Całość tajemniczych podziemi może prawdopodobnie 2-krotnie przekraczać ich zbadaną część, czyli 3200 m², a wybetonowano je odpornym cementem portlandzkim.

Podziemna trasa turystyczna na Zamku Książ obejmuje m.in. korytarze w litej skale, komory bunkra, halę, a także tarasy, gdzie szukano dworca kolejowego. Jest tutaj również zasypany szyb windowy z wyjściem na Dziedzińcu Honorowym. Do podziemi dostaniemy się po pokonaniu zejścia w dół ze schodami. Temperatura powietrza wynosi tam 6-12 st. C.

W podziemiach poza częścią do zwiedzania znajduje się stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk, gdzie mierzone są wstrząsy tektoniczne.

Zamek Książ – zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku Książ odbywa się przez cały rok oprócz kilku dni świątecznych. Wejdziemy jedynie do części z 7 kondygnacji całego kompleksu. Posilić możemy się w części gastronomicznej bądź w hotelu, a w zamkowych pomieszczeniach stajennych zobaczymy cenione Stado Ogierów Książ. Bilet obowiązuje także na terenie Palmiarni Wałbrzych, oddalonej od Zamku Książ o 2 km, otwartej w tych samych godzinach.

Nocne zwiedzanie Zamku Książ dla turystów indywidualnych (90 minut z przewodnikiem) organizowane jest zazwyczaj w piątki lub soboty, o czym obiekt informuje na swojej stronie na ogół pod koniec każdego miesiąca. Terminy dla większych grup można ustalać z działem marketingu.

Zamek Książ – hotel

Zamek Książ dysponuje 3 oficynami pałacowymi, w których urządzono pokoje do wynajęcia. Gościli tutaj arystokraci oraz koronowane głowy. Obecnie noclegi w Zamku Książ dostępne są również dla zwykłych śmiertelników. Jednocześnie hotel może przyjąć 80 osób w pokojach od 1-osobowych do obszernych apartamentów z książęcymi łazienkami. Doba w hotelu przyjaznym zwierzętom trwa w godzinach 15-11.

Zamek Książ – pożar

W 2014 roku w grudniu na terenie Zamku Książ odbywały się prace remontowe na dachu. Palnik gazowy był przyczyną pożaru, gaszonego następnie przez 37 jednostek straży pożarnej. Szczęśliwie nie ucierpiała bezcenna sala Maximiliana tuż pod miejscem zdarzenia, ale odbudowa zniszczonej części dachu pochłonęła 520 tys. zł. 2 osoby stanęły przed prokuraturą i przyznały się do winy.

Zamek Książ – ciekawostki

Co warto wiedzieć o Zamku Książ:

 • Zamek Książ ma swoją strażniczkę imieniem Flora.
 • Perła Dolnego Śląska – to nazwa jednego z bardziej imponujących zamków w Europie.
 • Darczyńcy zwracają odnalezione wśród rodzinnych pamiątek, bezcenne elementy wyposażenia obiektu, pozwalające odtworzyć klimat pomieszczeń i komnat warowni.
 • Mieszkanka Zamku Książ, księżna Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless), była ówczesnym odpowiednim Księżnej Diany i hojnie pomagała ubogim.
 • W miejscowości Książ znajdował się obóz koncentracyjny (1941-42).
 • W 2016 roku przypadkiem natrafiono na tajemniczy tunel pod ziemią podczas usuwania korzeni. W podziemiach odkryto również cenne perły jaskiniowe.
 • Wiosną 2017 roku odkryto za bluszczem na murze 2 zabytkowe płaskorzeźby, a w zdemontowanej kuli na hełmie wieży – dokument, metrykę remontu budynku bramnego (biblioteki zamkowej), czyli pierwszego remontu przeprowadzonego już przez polskie władze w 1973 roku.
 • Podobno przygotowanie podziemi do ruchu turystycznego kosztowało ok. 3,5 mln zł.

Zamek Książ – adres

Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu w województwie dolnośląskim na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze pogórze leży na Szlaku Zamków Piastowskich.

Dane kontaktowe obiektu:

 • adres: Zamek Książ, ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych;
 • Palmiarnia Wałbrzych: ul. Wrocławska 158, 58-306 Wałbrzych, telefon 74 666 33 15;
 • telefony kontaktowe: 74 66 43 872, 74 66 43 834 (zwiedzanie zamku i palmiarni);
 • adresy e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl, zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl, zamek@ksiaz.walbrzych.pl (sekretariat);
 • hotel Zamek Książ – tel.: 74 66 43 890; e-mail: hotel@ksiaz.walbrzych.pl.

Punkt obsługi klienta w Zamku Książ czynny jest przez cały rok w godzinach 8-16.

Zamek Książ
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 2 h 45 min z Warszawy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

- 2-osobowy pokój w hotelu: 280 zł / noc.
- Apartament: od 480 zł / noc.
- Parking dla gości hotelowych: 15 zł / noc.

Godziny otwarcia

- Kwiecień-październik: poniedziałek-piątek 9-18, sobota-niedziela 9-19.
- Listopad-marzec: poniedziałek-piątek 10-16, sobota-niedziela 10-17.
(kasy otwarte są zawsze godzinę krócej niż wskazują na to godziny otwarcia Zamku Książ)

Ceny biletów

- Bilet normalny na dzienne zwiedzanie z przewodnikiem z palmiarnią (2 km od zamku): 39 zł, ulgowy: 29 zł.
- Bilety do Książańskich Podziemi: 29 i 24 zł.
- Bilet indywidualny na nocne zwiedzanie (powyżej 18. r. ż.): 50 zł (online), 55 zł (w kasie).

Orientacyjna odległość

ok. 240 km z Warszawy

d1tt5ld
d1tt5ld
d1tt5ld
d1tt5ld