Polski akcent na oscarowej gali. Turyści dobrze go znają

Choć żadna z polskich produkcji nie powalczy w tym roku o filmowego Oscara, nie oznacza to, że podczas gali zabraknie polskich akcentów. Uwielbiany przez turystów zamek stał się planem zdjęciowym filmu, który walczy o statuetkę aż w pięciu kategoriach.

Zamek Książ to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska
Zamek Książ to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ireneusz Kalecki[IrekVideo]
oprac. NGU

01.02.2024 | aktual.: 01.02.2024 14:59

Tegoroczna ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 10 marca w Los Angeles. Niestety żadna polska produkcja nie ma szans na statuetkę, ale nie jest to równoznaczne z tym, że zabraknie polskich akcentów. O nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej walczy film w reżyserii Brytyjczyka Jonathana Glazera "Strefa Interesów". Co ciekawe jest to brytyjsko-polska-amerykańska koprodukcja, która została nominowana aż w pięciu kategoriach - najlepszy film, najlepsza reżyseria, scenariusz adaptowany, dźwięk oraz najlepszy film międzynarodowy. Sceny były kręcone m.in. na Zamku Książ w Wałbrzychu.

Dolnośląska perła na oscarowej gali

Film "Strefa interesów" opowiada historie komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego żony Hedwigi, którzy próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, znajdującym się tuż obok obozu.

Prace nad produkcją rozpoczęły się już latem 2021 r. Polacy, oglądający film z pewnością szybko zorientują się, że sceny eleganckiego balu nagrywano w Sali Maksymiliana i w sąsiednich salonach na Zamku Książ w Wałbrzychu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Perła województwa dolnośląskiego już niejednokrotnie pojawiała się na kinowych ekranach. Na terenie jednego z największych zamków w Polsce powstawały zdjęcia m.in. do filmów "Trędowata", "Akademia Pana Kleksa" czy "1983".

Zamek Książ dla turystów

Wyjątkowy obiekt przyciąga rocznie nawet pół miliona zwiedzających. Dla turystów przygotowano wiele tras do zwiedzenia zarówno w dzień, jak i po zmroku. Podczas zwiedzania z audioprzewodnikiem można obejrzeć m.in. sale reprezentacyjne, pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów, Hol Myśliwski, Salę Konrada, Salę Rycerską i wiele innych komnat w różnych stylach. Spacer po tej części budowli zajmuje zwykle ok. 90 minut.

Warto także zwiedzić wraz z przewodnikiem mroczne podziemia. Tunele udostępnione turystom znajdują się 50 m pod poziomem zamkowego dziedzińca, a ich długość wynosi 950 m. Po zakończeniu podziemnego spaceru warto udać się na tarasy zamkowe i obejrzeć przepiękne ogrody.

Komentarze (3)