Trwa ładowanie...
d1amp6a

Zamek na Hradczanach w Pradze

Największe atrakcje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Zamek na Hradczanach w Czechach to, według księgi rekordów Guinessa, największy pod względem zajmowanej powierzchni kompleks zamkowy na świecie. Rozciąga się na ok. 45 hektarów i składa się z kilku kościołów (np. Katedry św. Wita) pałaców (np. Belweder królowej Anny), wież, uliczek i ogrodów. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Pradze, niegdyś był siedzibą królów czeskich.

Zamek na Hradczanach – historia

Zamek na Hradczanach, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w dzielnicy Hradczany, w samym centrum Pragi nad rzeką Wełtawą.

Zamek na Hradczanach został założony w IX wieku i stopniowo był rozbudowywany. Prawdopodobnie budowę tego zamku rozpoczął syn Borzywoja, Spitygniew I. Borzywoj był księciem przemyślidzkim, który przeniósł swą siedzibę właśnie nad Wełtawę i tym samym zapoczątkował zakładanie tego hradczańskiego kompleksu zamkowego.

Budowla początkowo była niewielką warownią z wałami ziemnymi i umocnieniami. W czasie panowania Wratysława I warownię wzbogacono o kościół pod wezwaniem św. Jerzego, za rządów księcia Wacława zbudowano rotundę św. Wita, natomiast podczas panowania Przemysła Ottokara II udoskonalono fortyfikację.

W 1303 Zamek na Hradczanach został zniszczony przez pożar, a jego odbudowę rozpoczęto za panowania dynastii Luksemburgów. Królowie luksemburscy znacznie go rozbudowali: dodano nowe mury, wieże, sale pałacowe z np. kaplicą Wszystkich Świętych. Kolejne zmiany następowały w XVI i XVII wieku, kiedy to wzniesiono Bramę Macieja oraz dobudowano skrzydło pałacowe z salą Hiszpańską i salą Nową.

Zamek na Hradczanach od 1918 roku jest siedzibą czeskiego prezydenta.

Zamek na Hradczanach – obiekty

Oto niektóre obiekty w kompleksie zamkowym na Hradczanach, które warto zobaczyć:

  • Katedra św. Wita;
  • Bazylika św. Jerzego;
  • Kaplica Świętego Krzyża;
  • Kaplica Wszystkich Świętych;
  • Stary pałac królewski;
  • Pałac Lobkovicki;
  • Kościół Św. Mikołaja;
  • Belweder królowej Anny;
  • Daliborka wieża;
  • Nowy pałac królewski;
  • Jeleni rów;
  • Mihulka;
  • Złota Uliczka;
  • Ogód Vrtbovski;
  • Brama Marcina;
  • Ogrody Wallensteina;
  • fontanna Herkulesa;
  • Vojanovy Sady.

Zamek na Hradczanach – jak dojechać?

Do kompleksu zamkowego na Hradczanach możemy wejść z kilku stron: od stacji metra Malostranská, znajdującym się na południowy-wschód od Zamku; od stacji Pohořelec na zachód od Zamku; od stacji Pražský hrad na północ i od stacji Královský letohrádek na północny-wschód.

Aby dostać się z Lotniska w Pradze do Zamku na Hradczanach, trzeba skorzystać z autobusu oraz metra. Na początku należy wsiąść w autobus na przystanku przy Terminalu 1. Po ok. 17 minutach dostaniemy się do obrzeży Pragi, na przystanek Nádraží Veleslavín. Tam też znajduje się stacja metra. Wsiadamy i po ok. 7 minutach wysiadamy na przystanku Malostranská. Następnie kierujemy się na północ pieszo.

d1amp6a
Zamek na Hradczanach w Pradze
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 1 godz (plus czas dojazdu do centrum: ok. 40 min)

Strefa czasowa

UTC+1

Waluta

Korona czeska (CZK); 1 korona czeska = ok. 0,16 zł

Przykładowe ceny

- licencja na fotografowanie wewnatrz: 50 koron;
- zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem w języku obcym: min. 400 koron.

Godziny otwarcia

W sezonie letnim (tj. od kwietnia do końca października): 6:00 - 22:00
W sezonie zimowym (tj. od listopada do końca marca): 6:00 - 22:00

Ceny biletów

Trasa A:
- 350 koron (normalny);
- 175 koron (ulgowy);
- 700 koron (rodzinny).
Trasa B:
- 250 koron (normalny);
- 125 koron (ulgowy);
- 500 koron (rodzinny).
Trasa C:
- 350 koron (normalny);
- 175 koron (ulgowy);
- 700 koron (rodzinny).

Orientacyjna odległość

ok. 700 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1amp6a
d1amp6a
d1amp6a
d1amp6a

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj