Trwa ładowanie...
d1tfmaw

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla - PRG

Największe atrakcje
Lotnisko Praga im. Vaclava Havla - PRG
Kraj
iStock
Źródło: iStock, fot: benkrut

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla to międzynarodowe, praskie lotnisko *oraz siedziba Czeskich Linii Lotniczych, położone ok.10 kilometrów na północny zachód od centrum stolicy. Zostało założone w 1933 roku i wybudowane według projektu Adolfa Benša. Według statystyk, w 2015 roku obsłużyło ok. 12 mln pasażerów. Lotnisko obsługuje głównie loty rejsowe i loty czarterowe, a kiedyś nosiło nazwę * Lotnisko Praga-Ruzyně. 5 października 2012 roku tą nazwę zmieniono.

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla – sąsiednie miejscowości

Lotnisko w Pradze jest daleko wysuniętym na północny zachód punktem stolicy Czech, toteż znajduje się bardzo blisko miasta Kladno (zaledwie 16 km), niewielkich Kralupów nad Vltavou (ok. 20 km) czy miasta Beroun (ok. 30 km). Od innego, dużego miasta czeskiego, Plizno, dzieli go ok. 100 km.

Lotnisko leży na peryferiach miasta, ale transfer do centrum Pragi jest dobrze zorganizowany.

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla – loty z Polski

Do praskiego lotniska dostaniemy się lotem bezpośrednim z Polski, z Lotniska Chopina w Warszawie. Lot bezpośredni jest bardzo krótki, gdyż trwa nieco powyżej 1 godziny, a kosztować może nawet 560 zł w obie strony. Rejsy Polska – Praga realizowane są praktycznie w każdy dzień tygodnia, zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych, więc bez problemu można odwiedzić stolicę Czech nawet w wolny weekend.

Z innych polskich lotnisk realizowane są rejsy z przesiadką, z wyjątkiem lotniska w Radomiu, który obsługuje bezpośrednie loty do Pragi, jednakże obecnie dość rzadko (do czerwca jedynie w piątki). Najlepiej jest się oczywiście przesiąść w Warszawie, ale możemy też skorzystać z lotu przez Wiedeń (trwa on ok. 3 godziny z przesiadką, wylatujemy z lotniska Kraków-Balice; bilety w obie strony mogą kosztować w sumie ok. 1 300 zł).

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla – połączenia zagraniczne

Z lotniska w Pradze dolecimy nie tylko do innych państw Europy, ale także do różnych miast na świecie. Ten port lotniczy realizuje połączenia z Izraelem, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią, także Ukrainą, Włochami. Prócz tego z lotniska w Pradze dolecimy do znacznie odleglejszych miejsc, np. Chin, Korei Południowej, Turcji czy Egiptu.

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla – linie lotnicze

Praskie lotnisko realizuje połączenia niemieckiej Lufthansy, polskiego LOT-u, także znanego, rosyjskiego Aerofłotu, czy Easy Jet. Najwięcej lotów odbywa się samolotami Czech Airlines, które lądują na innych lotniskach europejskich i innych lotniskach w Czechach. Realizowane są również loty Ryanair i Wizz Air.

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla – udogodnienia dla pasażerów

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla oferuje liczne udogodnienia dla pasażerów, dla których często Praga jest jedynie przystankiem w drodze do innego miasta. Na tym lotnisku można zjeść ciepłe posiłki w restauracjach, można też bez problemu przeczekać z dzieckiem w kąciku zabaw, dostępne są również mini-salony z konsolami do gier, kawiarenki internetowe, a nawet prywatne prysznice, z których możemy skorzystać również nocą.

Prócz tego na lotnisku w Pradze znajdziemy apteki, różnego rodzaju sklepy, sale kongresowe, konferencyjne i biznesowe oraz kino. Dla turystów udostępniono również muzeum, prezentujące historię praskiego lotniska.

Lotnisko Praga im. Vaclava Havla - PRG
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 1 godz.

Strefa czasowa

UTC+1

Waluta

Korona czeska (CZK); 1 korona czeska = ok. 0,16 zł

Godziny otwarcia

całodobowo

Orientacyjna odległość

ok. 700 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfmaw
d1tfmaw
d1tfmaw