Trwa ładowanie...
d1rs9rf

Zamek Ursino (Castello Ursino)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Jeśli zwiedzamy Katanię, koniecznie wybierzmy się do zamku Ursino. Katania to bowiem nie tylko barokowe kościoły, ale też twierdze zbudowane kilkaset lat wcześniej.

Zamek Ursino (Castello Ursino) – historia

Zamek Ursino, którego oryginalna włoska nazwa brzmi Castello Ursino lub Castello Svevo di Catania, to jedna z największych atrakcji turystycznych w Katanii. Castello Ursino znajduje się we wschodniej części Katanii, blisko Morza Jońskiego.

Budowę zamku Ursino datuje się na XIII wiek, a trwała ona około 11 lat. O solidnym wykonaniu zamku Ursino może świadczyć fakt, że jest to jedna z nielicznych budowli, która bez większego szwanku przetrwała silne trzęsienie ziemi w Katanii kilka wieków później, w 1693 roku.

Castello Ursino powstał jako zamek należący do Królestwa Sycylii, wzniesiony z polecenia króla Fryderyka II Sycylijskiego. Na zamku Ursino w Katanii panowali zresztą liczni królowie, do których zaliczają się m.in. Fryderyk III Sycylijski oraz Piotr II Sycylijski. Zamek Ursino był nawet przez moment siedzibą sycylijskiego parlamentu, który zawiązał się po tzw. nieszporach sycylijskich, kiedy to mieszkańcy Sycylii zbuntowali się przeciwko francuskim rządom na wyspie.

W późniejszych latach, kiedy zaczęto używać prochu strzelniczego, Castello Ursino stracił opinię twierdzy nie do zdobycia i został przemieniony w więzienie.

Zamek Ursino (Castello Ursino) – położenie

Pierwotnie Castello Ursino stał na klifie wznoszącym się nad brzegiem Morza Jońskiego, jednak w wyniku erupcji wulkanu Etna i trzęsień ziemi przesunął się o około kilometr w głąb lądu. W dodatku lawa z Etny zalała fosę zamku Ursino, którą początkowo był otoczony.

Zamek Ursino (Castello Ursino) – wygląd

Struktura katańskiego zamku Ursino jest bardzo prosta. Castello Ursino został zbudowany na planie prostokąta, pośrodku którego znajduje się dziedziniec, a zwieńczeniem każdego rogu tej twierdzy jest okrągła wieża.

Zamek Ursino (Castello Ursino) – muzeum

Zamek Ursino został kupiony przez miasto Katania w 1932 roku, które zdecydowało się go odrestaurować. Dwa lata później, w październiku 1934 roku, w odnowionym Castello Ursino założono muzeum sztuki, które jest otwarte do dzisiaj.

W atrakcji Castello Ursino można obecnie podziwiać malarstwo, rzeźbę i wyroby ceramiczne, które znajdowały się w zamku, gdy został on przejęty przez władze Katanii. Zbiory zamku Ursino uzupełnione są jednak o sztukę z innych zakątków Sycylii. Najstarsze dzieła sztuki z zamku Ursino w Katanii pochodzą z epoki klasycyzmu.

Większość pomieszczeń w zamku Ursino jest dostępna dla turystów. Koszt zwiedzania Castello Ursino wynosi 6 euro od osoby.

Zamek Ursino (Castello Ursino) – wystawy

Zamek Ursino, poza swoimi stałymi atrakcjami, słynie też z wystaw, które okresowo się zmieniają. Niedawno jedną z najważniejszych atrakcji Castello Ursino w Katanii była wystawa prac Andy'ego Warhola, którą można było zobaczyć bez dodatkowych opłat.

d1rs9rf
Zamek Ursino (Castello Ursino)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, jazda autem: 26h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) /CEST (UTC+2)

Godziny otwarcia

09-19.00

Ceny biletów

6 euro

Orientacyjna odległość

2600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rs9rf
d1rs9rf
d1rs9rf