Trwa ładowanie...
d32h5tz

Zamek w Kownie

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Pudelek (Marcin Szala) /

Zamek w Kownie – są to właściwie pozostałości po jednym z najstarszych litewskich zamków zbudowanym w XIV wieku u ujścia Wilii do Niemna.

Zamek w Kownie - historia

Zamek powstał w XIV wieku jako warownia obronna przed najazdami Krzyżaków. W 1362 roku zamek został zupełnie zniszczony w wyniku ataku krzyżackiego, a za jego drugą odsłonę odpowiedzialni byli właśnie ci najeźdźcy, którzy wznieśli ją w latach 90. XIV wieku. Właśnie ten zamek zachował się w Kownie do czasów współczesnych, ale w międzyczasie został jeszcze rozbudowany o basteję, a w 1655 roku zarówno on, jak i wybudowane przy nim Kowno, spłonęły.

Dlatego współcześnie mamy do czynienia z ruinami Zamku w Kownie, chociaż został on częściowo odrestaurowany w XX wieku - z pierwotnego zamku zachowały się fragmenty murów i fosy, basteja oraz dwie baszty.

Zamek w Kownie – informacje ogólne

Zamek w Kownie wybudowano w XIV wieku w stylu gotyckim. Powstał na planie czworoboku, do jego budowy użyto kamienia. Obecnie pozostała około 1/3 pierwotnej zabudowy zamku, w wieży znajduje się muzeum, a twierdza jest otwarta dla turystów. Między rokiem 2010 a 2011 przeprowadzono prace rekonstrukcyjne zamku w Kownie.

Zamek w Kownie – zwiedzanie

Zamek w Kownie znajduje się w pobliżu Starego Miasta, z daleka rzuca się w oczy Okrągła Baszta, która dawniej pełniła zadania wieży strażniczej, a obecnie można w niej znaleźć rozłożone na kilka pięter muzeum. U podnóża baszty zachowała się część fortyfikacji, a także dawny bastion. W Okrągłej Baszcie zamku w Kownie czasem organizowane są różne wydarzenia, a także programy dla grup wycieczkowych. Na terenie Zamku w Kownie co roku odbywa się też Festiwal Operetkowy.

W sezonie letnim (czerwiec-sierpień) zamek otwarty jest między 11:00 a 19:00 (w niedziele zamykany jest o 16:00); w poniedziałki twierdza jest zamknięta. Poza sezonem (wrzesień – maj) od wtorku do piątku obowiązują takie same godziny, w soboty zamek zamykany jest o 18:00, a w poniedziałki i niedziele jest nieczynny.

Zamek w Kownie - ceny

Wstęp do Muzeum Miejskiego w Zamku w Kownie kosztuje 2,50 euro, a dla dzieci, studentów i seniorów - 1,20 euro. Wstępem bezpłatnym objęte są m.in. dzieci w wieku szkolnym oraz osoby z I i II grupą inwalidzką.

Zamek w Kownie
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 1 h (bezpośrednio) / 6 h

Strefa czasowa

UTC +2 / UTC +3

Waluta

Euro (1 euro = 4,20 zł)

Przykładowe ceny

- dorośli: 2,50 euro
- dzieci: 1,20 euro

Godziny otwarcia

- sezon letni: 11:00–19:00
- sezon zimowy: 11:00–19:00
Nieczynne w poniedziałki.

Orientacyjna odległość

417 km (samochodem)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32h5tz
d32h5tz
d32h5tz