Trwa ładowanie...
d3dpxyw

Kowno

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

środkowa Litwa, nad Niemnem i Wilią

Strefa czasowa:

UTC +2 / UTC +3

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,20 zł)

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Guillaume Speurt /

Kowno jest drugim co do wielkości miastem Litwy (po Wilnie), historycznie stanowiło centrum ekonomii, kultury i nauki. Leży nad dwoma rzekami, Niemnem i Wilią, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców.

Kowno – informacje ogólne

Kowno posiada prawa miejskie od 1408 roku, obecnie liczba jego mieszkańców wynosi ponad 300 tysięcy, z czego ponad 90 proc. to Litwini, co wyróżnia je na tle innych litewskich miast, które są bardzo zróżnicowane narodowościowe. Ponad połowa powierzchni Kowna to parki, ogrody i inne tereny zielone. Miasto znajduje się ok. 196 km w linii prostej od Bałtyku.

Kowno – kiedy jechać?

W Kownie panuje wilgotny klimat kontynentalny, a średnia roczna temperatura wynosi około 6 stopni Celsjusza. Mimo położenia, klimat Kowna jest dość łagodny dzięki wpływowi Morza Bałtyckiego, a znajdujący się na zachód od miasta las tworzy wokół Kownie mikroklimat, chroniąc je przed silnymi wiatrami i regulując wilgoć. Latem temperatury w Kownie wahają się od 12 do 22 st. Celsjusza, ale czasem sięgają 30 stopni. Zimą temperatury mogą spadać do –8 st. C.

Kowno najlepiej odwiedzić w cieplejszych miesiącach, czyli między majem a wrześniem, kiedy dni są najdłuższe i można liczyć wyższe temperatury. Wtedy też pogoda najbardziej sprzyja zwiedzaniu.

Kowno – komunikacja

Niedaleko Kowna (ok. 14 km) znajduje się międzynarodowe lotnisko, drugie co do wielkości po porcie lotniczym Wilno (VNO). Za to 3 kilometry od centrum znajduje się małe lotnisko S. Dariaus ir S. Girėno aerodromas, należący do którego budynek terminalu został przeniesiony do muzeum lotnictwa.

Główny dworzec kolejowy w Kownie (Kaunas) ma trzy perony i stanowi jeden z największych węzłów kolejowych na Litwie. Dworzec autobusowy znajduje się kilkaset metrów stamtąd, przy ulicy Vytauto Prospektas 24.

Po Kownie można przemieszczać się kilkunastoma liniami trolejbusowymi oraz autobusami. W mieście znajduje się też port i dwa pomosty turystyczne, jeden na Niemnem, drugi przy zbiorniku retencyjnym Kauno Marios.

Kowno – kuchnia

Przebywając w Kownie warto sięgnąć po przysmaki kuchni litewskiej.

  • Kindziuk (skilandis) – wędzona wędlina litewska.
  • Chłodnik litewski – zupa z buraków albo boćwiny, kefiru, ogórków, kopru.
  • Kołduny litewskie – małe pierogi, przypominające uszka.
  • Cepeliny – pyzy ziemniaczane z farszem.
  • Vėdarai – kiszka ziemniaczana, czyli jelito wieprzowe z ziemniakami i mięsem.
  • Bliny – placki z ziemniaków z mięsem i grzybami.
  • Kwas litewski – litewska odmiana kwasu chlebowego.
  • Piwo Švyturys.

Kowno – zabytki i atrakcje

  • Ruiny zamku w Kownie – zamek powstał w XIV wieku, znajduje się przy ujściu Wilii do Niemna; zamek widnieje na 50-litowej monecie litewskiej.
  • Kościół św. Michała Archanioła
  • Deptak Aleja Wolności (Laisvės alėja)
  • Stare Miasto z XVI-wiecznym ratuszem (nazywanym „białym łabędziem”). Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła – kościół w stylu gotyckim z XV wieku.
  • Pałac Godlewskiego
  • Dolina Mickiewicza, miejsce spacerowe, które uwielbiał Adam Mickiewicz, gdy był mieszkańcem Kowna.
  • Stary Cmentarz – cmentarz karmelicki, znajduje się na terenie Parku Pokoju.
  • Kościół ewangelicko-augsburski
  • Synagoga Chóralna
  • Meczet, który powstał prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku.
Kowno
Przykładowe ceny

- chleb - 1,05 euro
- jabłka - 0,69 euro / kg
- mleko - 0,89 euro / l
- piwo - 0,60 euro

Komunikacja

trolejbusy, autobusy

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

417 km (samochodem)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw
d3dpxyw
d3dpxyw
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj