MiastaZamki w Polsce. Poznaj najpiękniejsze

Zamki w Polsce. Poznaj najpiękniejsze

Zamki w Polsce. Poznaj najpiękniejsze
Źródło zdjęć: © efektstudio80 - Fotolia.com

Na terenie Polski znajduje się wiele pięknych zamków z fascynującą historią. Niektóre z nich dzielnie znosiły przewijające się przez Polskę zawieruchy. Przedstawiamy naszym zdaniem najładniejsze tego typu budowle w naszym kraju.

Zamki w Polsce mają fascynującą historię. Niektóre z nich dzielnie znosiły przewijające się przez Polskę zawieruchy. Przedstawiamy naszym zdaniem najładniejsze tego typu budowle w naszym kraju.

Twierdza Książ, największa na Dolnym Śląsku, trzecia pod względem wielkości w Polsce jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów zamków w Polsce. Szersza publiczność miała okazję zobaczyć ją w polskim serialu_ Tajemnica twierdzy szyfrów _. Podczas II wojny światowej, wybudowany w latach w latach 1288-1292 zamek, był siedzibą jednego ze sztabów nazistów, którzy opuszczając twierdzę wywieźli wiele bezcennych dóbr. Dzieło zniszczenia kontynuowały niestety wojska sowieckie. Jednak dzieje fortecy nie zawsze były tak mroczne. Od XVI wieku należał on do możnego rodu Hochbergów, który miał największy wpływ na jego wygląd. Dzisiaj turyści mogą podziwiać nie tylko okazałą budowlę, ale również piękne wnętrza. Większość komnat została niestety zniszczona i ograbiona, ale zachowały się m.in. Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Zamek posiada również piękny ogród oraz potężny park.

*Przeczytaj więcej o zamkach Dolnego Śląska * udm

1 / 8

Zamek Królewski na Wawelu, Kraków

Obraz
© krzychu jarzyna - Fotolia.com

Wzgórze Wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim to obowiązkowe miejsce pielgrzymek turystów odwiedzających Kraków. W 1978 roku, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne Komnaty Królewskie, prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Mimo że cena za wstęp do zamku nie należy do najniższych, to na brak gości nie może narzekać.

Przeczytaj więcej o atrakcjach Krakowa na 2014 r.

2 / 8

Zamek w Malborku

Obraz
© scimmery1 - Fotolia.com

Malborski zamek to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Każdego roku twierdzę odwiedzają setki tysięcy turystów. Kompleks został zbudowany w XIII wieku przez rycerzy Zakonu Najświętszej Maryi Panny (Krzyżacy) podczas tzw. krucjat północnych, których celem było nawrócenie na chrześcijaństwo pogan zamieszkujących tereny Prus i Litwy. Początkowo swoją siedzibę mieli tam komturowie, a następnie wielcy mistrzowie krzyżaccy, którzy przenieśli się do Marienburga (historyczna nazwa miasta) z Wenecji. Zmyślny system fos i okazałe mury miały budzić powszechny respekt wśród lokalnej ludności i być nie do sforsowania dla wrogów. O tym, jak wielkie było to wyzwanie, przekonał się sam Władysław Jagiełło, który bezskutecznie próbował zdobyć krzyżacką twierdzę po bitwie pod Grunwaldem latem 1410 roku. Obecnie Malbork uznawany jest za największy na świecie zamek wykonany z czerwonej cegły, dzięki czemu znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Każdego roku w rocznicę bitwy na zamku
odbywa się impreza Oblężenie Malborka. Tegoroczna, już XV edycja tego wydarzenia, będzie miała miejsce w terminie 18-20 lipca 2014r.

3 / 8

Zamek w Pszczynie, Górny Ślask

Obraz
© zagorskid - Fotolia.com

Pszczyna, malowniczo położona wśród lasów i łąk, może poszczycić się jednym z najbardziej wyjątkowych zabytków Europy. Największą atrakcją miasta jest powstałe w 1946 roku Muzeum Zamkowe. Mieści się ono w unikalnej na skalę europejską rezydencji magnackiej, z autentycznym, zachowanym w ok. 80 proc. wyposażeniem. Wchodząc w progi Muzeum, niczym w wehikule czasu przenosimy się w II poł. XIX i pocz. XX w., odkrywając urok i nastrój tamtych lat. Rezydencja to również jeden z niewielu tego typu obiektów w Europie, który przetrwał wojnę w nienaruszonym stanie. Dziś jest to jeden z najcenniejszych zabytków naszego kraju.

Przeczytaj więcej o Zamku w Pszczynie

4 / 8

Zamek Dunajec, Polski Spisz

Obraz
© wajan - Fotolia.com

Niedzica, niewielka wieś w województwie małopolskim, kryje w sobie jedną z najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Na jej południowym krańcu, na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim, stoi XIV-wieczny zamek Dunajec - najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Ta twierdza ma wszystko, by zafascynować nawet najbardziej wybrednego turystę: piękne położenie, bogatą historię i niezliczone legendy.

Przeczytaj więcej o zamku w Niedzicy

5 / 8

Zamek w Mosznej, Opolszczyzna

Obraz
© Oxygenum - Fotolia.com

Wygląda trochę nierealnie, trochę zabawnie, zupełnie jak teatralna dekoracja. Zamek w Mosznej ze swoimi 99 wieżami i wieżyczkami do złudzenia przypomina ten z czołówki disneyowskich kreskówek. Nic dziwnego, że nazywany jest polskim "Disneylandem" lub... "spełnieniem wizji pijanego dekoratora" i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny. Zachwycają się nim dzieci i niedoszłe księżniczki, mimo że niektórzy są zdania, że poziomem architektury graniczy z kiczem. I choć potocznie bywa nazywany zamkiem, tak naprawdę nigdy nie pełnił funkcji obronnych. Eklektyczna bryła składa się z barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Dzięki temu połączeniu to jeden z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce.

Przeczytaj więcej o zamku w Mosznej

6 / 8

Zamek Czocha, Dolny Śląsk

Obraz
© efektstudio80 - Fotolia.com

Zamek Czocha, przepięknie położony na gnejsowych skałach nad Jeziorem Leśniańskim, z lotu ptaka przypomina twierdzę prosto z bajki. Obronna budowla znajdująca się w miejscowości Sucha w województwie dolnośląskim to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w naszym kraju. Eklektyczny gmach łączy w sobie pozostałości po stylu gotyckim i barokowym. Wspaniałe położenie i piękno architektury nie są jednak jedynymi atutami zamku Czocha. Wiele tajemnic, historii o zaginionych skarbach oraz legend o duchach czyni twierdzę jeszcze bardziej atrakcyjnym celem letnich wycieczek.

Przeczytaj więcej o zamku Czocha

7 / 8

Zamek w Gołuchowie, Wielkopolska

Obraz
© Radoslaw Maciejewski - Fotolia.com

Położony kilkanaście kilometrów od Kalisza Zamek w Gołuchowie to jeden z nielicznych obiektów w Polsce, które reprezentują styl francuskiego renesansu. Można się tu doszukać licznych podobieństw do słynnych obiektów z Doliny Loary. Ta niezwykła rezydencja liczy ponad 400 lat, na przestrzeni których była w rękach najznakomitszych polskich rodów - m.in. Leszczyńskich. W jej przebudowie do obecnego kształtu brali udział artyści prosto z Francji, a wśród znamienitych właścicieli obiektu znalazła się m.in. Izabella Działyńska, córka księcia Adama Czartoryskiego, która nazywała go "ziemskim rajem".

Przeczytaj więcej o zamku w Gołuchowie

8 / 8

Zamek w Pieskowej Skale, Ojcowski Park Narodowy

Obraz
© Pawel Kazmierczak/Shuttesrtock.com

Usytuowany nad skalistą przepaścią, najcenniejszy zabytek architektoniczny Ojcowskiego Parku Narodowego, przyciąga pięknym położeniem w Dolinie Prądnika oraz wspaniałym, zadbanym ogrodem. Pierwotnie gotycki zamek został w XVI w. przebudowany w stylu renesansowym. Pieczołowicie odrestaurowany po II wojnie światowej zachwyca architekturą. Nic dziwnego, że zamek był tłem w wielu filmach. Można go oglądać m.in. w "Stawce większej niż życie", "Janosiku", czy "Ogniem i mieczem". W pobliżu zamku wznosi się najbardziej rozpoznawalny wapienny ostaniec - Maczuga Herkulesa.

Przeczytaj więcej o zamkach na Szlaku Orlich Gniazd

udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)