Trwa ładowanie...

Zbieranie grzybów a mandaty. Za co grożą nam kary finansowe?

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzybowego wiele osób szuka odpowiedzi na pytania dotyczące mandatów od leśników. Czy grzybiarze rzeczywiście muszą się obawiać wysokich kar? Okazuje się, że perspektywa otrzymania grzywny jest realna.

Rozpoczął się sezon grzybowyRozpoczął się sezon grzybowyŹródło: Getty Images
d1yvar1
d1yvar1

Większość grzybiarzy nie zaprząta sobie głowy mandatami od leśników - wszakże w Polsce grzyby można zbierać niemal w każdym lesie, bez żadnych limitów. A w miejscach, gdzie tych leśnych przysmaków nie można brać, są – a w każdym razie powinny być – oznaczenia.

Grzybiarze – za co mogą zostać ukarani?

Mandaty za grzybobranie grożą nam, gdy wejdziemy na teren objęty zakazem wstępu. Mowa o nowych uprawach leśnych, obszarach zagrożonych erozją, źródliskach rzek czy ostojach zwierząt. Nie można też wchodzić tam, gdzie jest np. zagrożenie pożarowe.

d1yvar1

Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, mandaty za grzybobranie grożą również w sytuacji niestosowania się do przepisów. Zakazane jest: niszczenie lub uszkadzanie drzew, krzewów lub innych roślin, zbieranie płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych, rozgarnianie ściółki, biwakowanie poza miejscami wyznaczonymi, puszczanie psów luzem oraz hałasowanie i używanie sygnałów dźwiękowych.

Nie wolno niszczyć grzybów!

Biuro prasowe Lasów Państwowych przestrzega, że choć zbieranie grzybów jest u nas dozwolone, to ich niszczenie już nie. Podobnie jest z grzybnią. Nie można też śmiecić, niszczyć drzew, biwakować, puszczać psów bez kagańców, rozgarniać ściółki czy hałasować.

d1yvar1

- Mandat może zostać nałożony właśnie za złamanie któregoś z takich zakazów. Najczęściej stosujemy jednak pouczenia – zakładamy, że Polacy świadomie tych zakazów nie naruszają - zapewniają Wirtualną Polskę przedstawiciele Lasów Państwowych.

Zbierasz grzyby za granicą? Zapoznaj się z lokalnymi przepisami

M.in. u naszych zachodnich sąsiadów należy trzymać się przepisów dotyczących ilości zbieranych grzybów. W Niemczech z lasu można wynieść ich do 2 kg na osobę (w niektórych landach jest to 1 kg). Kary za niestosowanie się do tych ograniczeń mogą sięgać w przeliczeniu na złotówki nawet 7 tys. zł. W Polsce maksymalna kara to 5 tys. zł, jednak pracownicy Lasów Państwowych bardzo rzadko wystawiają tak wysokie mandaty.

d1yvar1

Źródło: Lasy Państwowe, WP

Suszone grzyby. Ciesz się nimi cały rok

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yvar1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yvar1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj