Żeglarze z Portugalii zabierają w rejsy ładunki wybuchowe. Boją się ataków
Na Półwyspie Iberyjskim żeglarze szukają nietypowych sposobów ochrony. Jednym z nich są ładunki wybuchowe. Można by pomyśleć, że toczą walkę z jakimiś uzbrojonymi jednostkami pływającymi. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.
Sposób żeglarzy na orki
- W odpowiedzi na rosnącą falę ataków orek na jachty i łodzie u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii, coraz więcej żeglarzy decyduje się na zabieranie na pokład ładunków wybuchowych, aby odstraszyć te agresywne zwierzęta - poinformowali w niedzielę przedstawiciele portugalskiej organizacji Orca Atack Iberia, reprezentującej społeczność żeglarską.
Cesar Pratas z Orca Atack Iberia zauważył w wypowiedzi dla telewizji CNN Portugal, że zaniepokojeni atakami orek użytkownicy łodzi i jachtów coraz częściej korzystają z petard jako środków obronnych.
Nietypowa taktyka portugalskich żeglarzy wynika z gwałtownego wzrostu liczby ataków orek na jednostki pływające wzdłuż brzegów Półwyspu Iberyjskiego. Ich głównym celem jest uszkodzenie płetwy sterowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wypoczywa na greckiej wyspie. "Temperatury są idealne"
Coraz więcej ataków orek
W 2020 r. orki zaatakowały jednostki pływające 52 razy, podczas gdy w roku następnym liczba ataków wzrosła do 197, a w 2022 r. osiągnęła poziom aż 207.
Najbardziej zagrożonym obszarem jest Cieśnina Gibraltarska, gdzie od 2020 r. zanotowano co najmniej 130 przypadków agresji tych ssaków na łodzie.
naukowcy z zespołu kierowanego przez Renauda de Stephanisa z hiszpańskiej Organizacji Ochrony Informacji i Badań nad Waleniami (CIRCE) informują, że w Cieśninie Gibraltarskiej żyje co najmniej siedem rodzin orek, z których niektóre wykazują agresywne zachowania.
Dlaczego orki atakują?
De Stephanis sugeruje, że ataki są wynikiem "dziwacznej zabawy orek", a agresywne zachowanie jednego osobnika może wpływać na całą rodzinę, która podąża za nim, kierując się instynktem stadnym.
Choć wykorzystywanie wybuchowych środków odstraszających jest nietypowym rozwiązaniem, żeglarze starają się ochronić swoje jednostki pływające. Wciąż trwają jednak debaty wśród ekspertów dotyczące skuteczności takiego działania i jego wpływu na ekosystem morski.
Zagrożenie ze strony orek wobec żeglarzy stanowi poważny problem, który wymaga dalszych badań i poszukiwania skutecznych strategii ochrony dla obu stron - zarówno dla społeczności żeglarskiej, jak i dla tych majestatycznych stworzeń morskich, które w naturalnym środowisku pełnią istotną rolę ekologiczną.