Trwa ładowanie...
d2osjwp

Zieleniec (Duszniki-Zdrój)

Największe atrakcje
Zieleniec (Duszniki-Zdrój)
Kraj
Region
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Zieleniec to jedna z największych w Polsce stacji narciarskich, a leży w dzielnicy Dusznik-Zdroju o tej samej nazwie. Zieleniec wyróżnia się na tle kraju unikalnym mikroklimatem przypominającym alpejski, a także jedne z najnowocześniejszych kolei krzesełkowo-gondolowych.

Zieleniec (Duszniki-Zdrój) – informacje ogólne

Zieleniec stanowi popularny kurort narciarski znany jako Zieleniec Ski Arena, znajduje się na na zboczach Gór Orlickich i udostępnia 30 wyciągów oraz ponad 20 km tras zjazdowych.

Sezon narciarski w Zieleńcu trwa nawet 150 dni w roku (między listopadem a marcem), a udostępniane trasy różnią się poziomem trudności, dzięki czemu ze stoków mogą korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Stacja narciarska posiada też snowpark dla snowboardzistów i osób uprawiających freestyle na nartach.

Zieleniec (Duszniki-Zdrój) – położenie

Zieleniec znajduje się na terenie Dusznik-Zdroju, w jego południowej części tuż przy przejściu granicznym. Zielenieckie stoki znajdują się w Górach Orlickich, przy szczytach Orlica, Szerlich, Zielony Garb i schronisku Masarykova Chata. W pobliżu Zieleńca można znaleźć też rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. W Zieleńcu mieści się też dawne przejście graniczne Zieleniec-Masarykova chata, które zlikwidowano w 2007 roku. Wcześniej umożliwiało ono przekraczanie granicy z Czechami pieszym i narciarzom.

Zieleniec (Duszniki-Zdrój) – jak dojechać?

Stacja narciarska Zieleniec leży około 12 km na południe od Dusznik-Zdroju. Na miejsce można dojechać zaczynającą się niedaleko centrum Dusznik-Zdroju ulicą Wojska Polskiego, z której następnie trzeba skręcić w prawo w drogę krajową nr 389. Drugą możliwą trasą dojazdu jest skręcenie w DK389 bezpośrednio z drogi krajowej nr 8.

Zieleniec (Duszniki-Zdrój) – noclegi

Zieleniec oferuje szeroką bazę noclegową, która uwzględnia hotele, apartamenty, pensjonaty i schroniska górskie. Ceny dobowe pobytu w hotelu dla osoby dorosłej mogą wynosić około 100 zł w sezonie letnim i 170 zł w sezonie zimowym, a w pensjonatach przykładowo pokój 2-osobowy może kosztować 140 zł/doba w sezonie letnim, 220 zł/dobra w sezonie zimowym. Opcja noclegu w schronisku w Zieleńcu wyniesie 100 zł za pokój dwuosobowy i 160 zł za pokój czteroosobowy.

Zieleniec (Duszniki-Zdrój) – atrakcje

W ramach zimowych atrakcji Zieleńca można skorzystać ze szkółek narciarskich, a poza stokami wybrać się na kulig. Zieleniec ma też dużo zaoferowania latem:

  • Masarykova Chata – dawne sanatorium po czeskiej stronie granicy, obecnie mieści się tam schronisko turystyczne; wewnątrz budynku można podziwiać rzeźbę ducha Gór Orlickich;
  • Disc golf – na zboczach Gryglówki i Winterpolu znajduje się Disc Golf Park, w którym można zagrać w dyscyplinę przypominającą golfa, jednak polegającą na wrzucaniu dysku do specjalnego kosza; w Zieleńcu można skorzystać z toru do gry o długości kilometra;
  • Rancho Gryglówka – ten ośrodek jeździecki organizuje wycieczki konne, szkolenia na ujeżdżalni, górskie wyjazdy konne, rajdy, a w ofercie mają też pensjonat dla koni;
  • Torfowisko pod Zieleńcem – rezerwat przyrody, którego krajobraz przypomina tundrę i tajgę syberyjską, co zawdzięcza rosnącemu tam endemicznemu na terenie Polski gatunkowi brzozy karłowatej; ze względu na wszechobecny grząski grunt przemieszczanie się po rezerwacie możliwe jest jedynie po wyznaczonych ścieżkach.
Zieleniec (Duszniki-Zdrój)
Czas lotu / jazdy samochodem

5 h samochodem (z Warszawy)

Strefa czasowa

UTC+1

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

460 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2osjwp
d2osjwp
d2osjwp