Trwa ładowanie...

Zielony plac przed Dworcem Zachodnim w Poznaniu? Projekt robi wrażenie

Teren przed Dworcem Zachodnim w stolicy Wielkopolski wygląda mało zachęcająco. Jednak może się to zmienić, jeśli włodarze miasta zrealizują projekt przygotowany przez studentów Politechniki Poznańskiej.

Share
Zielony plac przed Dworcem Zachodnim w Poznaniu? Projekt robi wrażenie
Źródło: poznan.pl
d1t5zas

Dobiegł końca konkurs na projekt koncepcji zagospodarowania dla jednej z najważniejszych lokalizacji w Poznaniu. Został zorganizowany przez Politechnikę Poznańską oraz Urząd Miasta.

Finalnie przedstawiono pięć prac, których autorami są studenci Wydziału Architektury PP. Spośród nich przyznano pierwszą nagrodę ex aequo aż trzem zespołom. Nagrodzeni zostali m.in.: Paweł Danielak, Bartłomiej Bruzda oraz Nina Lipowska za projekt "Piesi górą!".

Wizualizacja, fot. poznan.pl
Źródło: Wizualizacja, fot. poznan.pl

Jak przekazuje magazyn WhiteMAD, plan zakłada budowę zielonego placu, rozciągającego się od Dworca Zachodniego po tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich. Główną ideą, jaka przyświecała młodym architektom, było stworzenie przestrzeni przyjaznej pieszym i rowerzystom. Ruch kołowy zostałby przeniesiony pod ziemię.

Wizualizacja, fot. poznan.pl
Źródło: Wizualizacja, fot. poznan.pl

Choć koncepcja jest odważna i niełatwa w realizacji – miasto mogłoby sporo zyskać, gdyby odważyło się ją urzeczywistnić. Przede wszystkim pozwoliłoby to na przybliżenie Międzynarodowych Targów mieszkańcom i turystom. Poznaniacy otrzymaliby też kolejne miejsce, w którym mogliby się relaksować.

Wizualizacja, fot. poznan.pl
Źródło: Wizualizacja, fot. poznan.pl

"Przestrzeń przed dworcem bez wątpienia wymaga uporządkowania. Studenckie pomysły wniosły dużo świeżości i skłoniły nas do głębszej refleksji nad tym obszarem" – skomentował Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. estetyki miasta. "Zależało nam, żeby zobaczyć, jak młodzi architekci widzą plac. Może będzie to impuls do dalszych działań i ogłoszenia pełnowymiarowego konkursu architektonicznego?" – dodał Libicki.

Dworzec Zachodni w Poznaniu w 2017 r., podczas remontu / fot. Wikimedia
Źródło: Dworzec Zachodni w Poznaniu w 2017 r., podczas remontu / fot. Wikimedia

Projekt nie jest dla władz miasta wiążący. Jednak niewykluczone, że w kolejnych latach będzie brany pod uwagę w czasie rozmów na temat zmian, które czekają ten obszar Poznania. Na decyzję, kiedy teren przed Dworcem Zachodnim przejdzie metamorfozę, trzeba będzie jeszcze poczekać.

Źródło: poznan.pl, WhiteMAD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1t5zas

Podziel się opinią

Share
d1t5zas
d1t5zas